Za uvećanje duga i drastičan pad proizvodnje odgovorno je trenutno rukovodstvo Livnice u Topoli, pre svega direktor Živko Knežević ali i samostalni sindikat firme, tvrde predstavnici Ujedinjenog granskog sindikata „Nezavisnost“ i mali akcionari te fabrike.
Oni su juče podržali zaključke Vlade od 17. januara kojima je predviđena promena po jednog člana Skupštine i Nadzornog odbora preduzeća, a što je i uvod, kako se procenjuje, u smenu aktuelnog poslovodstva. S druge strane, menadžment firme i samostalni sindikat Livnice oglasili su se dan ranije, takođe povodom zaključka Vlade, i upozorili da će njegovom primenom osim smene u vrhu preduzeća uslediti stečaj a potom i prodaja „u staro gvožđe“ topolskoj privatnoj firmi „Stara varoš„, koja se bavi otkupom i prometom sekundarnih sirovina. Istovetno upozorenje prosledili su i nadležnim državnim institucijama i funkcionerima.
U sindikatu „Nezavisnost“ kažu da rukovodstvo firme „uz pomoć manjinskog Samostalnog sindikata, koji nema reprezentativnost ovih dana upravo tim tvrdnjama obmanjuje javnost“.
- Pokušavaju da predstave kako su finansije preduzeća stabilne, a da je za to zaslužno sadašnje rukovodstvo fabrike, koje ima podršku zaposlenih. Istina je, međutim, sasvim drugačija: preduzeće radi sa 20 odsto kapaciteta, a fabrika za tri godine rukovođenja sadašnjeg direktora ima gubitke i dugove od šest miliona evra, od čega se 2,7 miliona evra odnosi na kredit Fonda za razvoj - kažu u ogranku sindikata „Nezavisnost“.
Dodaje se da Livnica ima ogromne dugove i prema dobavljačima, usled čega je teško organizovati proizvodnju koja svakog trenutka može da bude obustavljena. U ovom sindikatu navode i da zaposleni u Livnici godinu dana primaju minimalne zarade a očekuju da se posle smene sadašnjeg menadžmenta ta situacija promeni i da se izgradi „stabilan put prema novoj privatizaciji“.
Manjinski akcionar Livnice, koji su i radnici te firme, medijima su juče dostavili pismo kojim su 30. novembra prošle godine, od tadašnjeg ministra privrede Saše Radulovića tražili da smeni Upravni odbor i direktora Livnice. I oni tvrde da Livnica radi sa petinom kapaciteta uz trend daljeg pada i da je aktuelno rukovodstvo uvećalo gubitke. Uz to, ističu i da je direktor Knežević na odgovorna mesta u Livnici postavio članove uže porodice, te da su najveće investicije firme - kupovina džipa i automobila marke „mazda“.
Livnica u Topoli nakon poništenog kupoprodajnog ugovora sa slovenačkom kompanijom Livar, od 2010. godine posluje kao državno preduzeće u restrukturiranju.
izvor: danas.rs