Pet sudskih izvršitelja
25
Pon, Nov

Vesti

Novi sudski izvršitelji, njih 23, danas su položili svečanu zakletvu i time stupili na dužnost. Licencu za rad u Kragujevcu ima samo 5 izvršitelja.

Prvi sudski izvršitelji položili su zakletvu 31. maja prošle godine. Među njima su bile i četiri dame iz Kragujevca – Danica Čolović, Ivana Žugić, Smiljana Zubanović i Stana Žunić, kao i Vidoje Stojković iz Aranđelovca. Svi oni pokrivaju područje Osnovnog i Privrednog suda iz Kragujevca.

U Ministarstvu pravde i državne uprave potvrđeno nam je da među izvršiteljima koji su danas položili zakletvu u Pravosudnoj akademiji u Beogradu, nema novih kandidata iz Kragujevca.

Inače, prvih 59 izvršitelja počelo je rad sredinom 2012.godine, na području 16 osnovnih i 13 privrednih sudova, a od ovog broja čak 26 je radilo u Beogradu.

Od danas, u Srbiji će biti ukupno 82 sudska izvršitelja. Zakonom je predviđeno da bude 334 sudska izvršitelja, odnosno jedan na 25.000 stanovnika.

- Izvršitelji se imenuju za područja osnovnih i privrednih sudova u Srbiji, kako bi sprovodili izvršni postupak. Izvršitelji treba da budu diplomirani pravnici koji su položili ispit za izvršitelja u organizaciji Ministarstva pravde i državne uprave i koji su dostojni za obavljanje ove profesije – kažu u Ministarstvu pravde.

Cilj uvođenja nove profesije, kako kažu u Ministarstvu pravde, jeste ubrzanje postupka izvršenja sudskih odluka, izvršenja na osnovu verodostojnih isprava, kao i smanjenje broja predmeta, budući da su višegodišnja, pa i višedecenijska izvršenja najveći problem srpskog pravosuđa.

Izvršitelji su organizovani u Komoru izvršitelja, koja zajedno s Ministarstvom vrši nadzor nad njihovim radom. U zavisnosti od visine potraživanja čiju naplatu obezbeđuju, zavisi i njihova zarada koja je definisana usvojenim cenovnikom. Najjeftinija usluga izvršitelja je 2.500 dinara, a za potraživanje od recimo 30.000 dinara, predujam troškova je oko 3.000 dinara.

Svaka nepravilnost u radu izvršitelja prijavljuje se nadležnom sudu.

Izvršitelji su, do sada, uglavnom postupali po predlozima za izvršenje na osnovu nesporne dokumentacije radi naplate dugova za komunalne i slične usluge. Dosadašnje iskustvo govori da su fizička lica spremnija na saradnju i da najčešće izmire dug čim dobiju nalog za izvršenje. Sa firmama ima daleko više problema.

Inače, ukoliko građanin odbije da plati dospelo potraživanje, izvršitelji stavljaju administrativnu zabranu koja može da se kreće do dve trećine visine plate ili penzije. Uz to, građani moraju da plate i kamate i troškove izvršenja.

Najteža predviđena mera je plenidiba pokretne ili nepokretne imovine.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu