Miloš iz Topole prvi u Srbiji dobija veštačko srce
06
Sre, Nov

Vesti

Miloš Gajić (38) iz Krćevca kod Topole, koji već skoro četiri godine čeka na transplantaciju srca, biće prvi pacijent u Srbiji kome će lekari ugraditi veštačko srce. Ako sve bude išlo po planu, intervencija će biti obavljena početkom sledeće nedelje u Kliničkom centru Srbije

Miloš je jedan od troje pacijenata u Srbiji koji su potpuno spremni i čekaju na transplantaciju srca. On već mesec i po dana leži u bolnici, a lekari ga samo vikendom puštaju kući. Veštačko srce koje će mu biti ugrađeno samo je jedna vrsta pomoći kako bi izdržao do novog organa. Bez ove veštačke pumpe, njegovo zdravsteno stanje bi se pogoršalo, jer mu srce radi samo sa 20 odsto kapaciteta.
Prof. dr Miljko Ristić, direktor Kliničkog centra, kaže da oprema za transplantaicju srca stiže do četvrtak i da će sledeće nedelje biti instalirana. - Dva veštačka srca i uređaj za vantelesnu cirkulaciju stiže iz Italije. Moja je želja da oba veštačka srca ugradim pacijentima, ali to je još u razmatranju. Gajiću će sigurno biti ugrađeno i s njom će moći da čeka novo srce još dve do tri godine. On je razgovarao i sa psiholozima, tako da je potpuno spreman za intervenciju. Radi se o malom aparatu koji se ugrađuje u grudni koš, a torbica sa baterijama teška tri kilograma se nosi preko ramena - kaže dr Ristić. Leposava Gajić, Miloševa majka, kaže da je on stabilno, ali da mu noge predstavljaju najveći problem. - Miloš je bio sportista, trenirao je rukomet. Iz punog zdravlja doživeo je infarkt, koji mu je sve promenio. U 38. godini ne može da napravi dva koraka a da se ne umori. Milošu je sada jedina misao da mu novo srce bude kompatibilno i da ga organizam ne odbaci - kaže Leposava.

Klinički centar Srbije tehnološki je potpuno spreman za izvođenje transplantacija srca, kaže dr Miljko Ristić. Dr Ristić kaže da pored dva veštačka srca stiže i potpuno nov tehnološki uređaj za ventelesnu cirkulaciju.

Radi se o najnovijoj tehnologiji, a aparat će naši lekari moći da koriste narednih 30 godina i kada rade kardiohirurške operacije.

♦ Transplantacija srca nje rađena u Srbiji 13 godina

♦ Tri pacijenta potpuno su spremna za transplantaciju čim bude nađen organ

♦ Dva veštačka srca i uređaj za vantelesnu cirkulaciju stižu ove nedelje iz Italije u Klinički centar.

♦ Do sada su građani Srbije morali da prikupljaju novac kako bi otišli na transplantaciju srca u inostranstvo.
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu