Iako je prošle godine zvanično iz odeljenja prerasla u kliniku, kragujevačka Pulmologija funkcioniše u veoma teškim uslovima.
I dok se osoblje nada da će se preseliti u novu zgradu u okviru Kliničkog centra, iz uprave ove zdravstvene ustanove poručuju da pripremaju projekat za sanaciju postojeće zgrade koja je već 50 godina privremeno rešenje.
Memljivi zidovi, provaljeni plafoni, dotrajala stolarija. Iako ovde borave teški pacijenti koji često moraju da koriste kiseonik, vazduh je ustajao, naročito tokom grejne sezone jer se prozori u pojedinim sobama uopšte ne otvaraju.
Pacijenti sa kojima je razgovarala ekipa B92, a među njima ima i onih koji se leče i više decenija, potvrđuju da je ovde vreme stalo.
Pacijenti se žale i na toalete u kojima ne postoje uslovi za osnovnu higijenu i dodaju da se od sredine osamdesetih godina prošlog veka gotovo ništa nije promenilo.
Kragujevačka Pulmologija prešla je put od odeljenja do klinike kojoj gravitira dva miliona stanovnika iz šest okruga centralne Srbije.
Iako imaju modernu opremu i obučen kadar, redovna obraćanja nadležnima, a pre svega Ministarstvu zdravlja, do danas nisu rešila probleme.
Doktorka Marina Petrović sa Klinike za pulmologiju kaže da ruinirana zgrada nije jedini problem.
“Pre svega naša dislociranost koja zahteva svakodnevnu vožnju velikog broja pacijenata na dodatne dijagnostičke procedure u Klinički cenar, što naravno usporava i otežava rad i s druge strane stara i ruinirana zgrada koja ne može da isprati sve standarde i zahteve današnje savremene pulmologije“, objašnjava ona.
I dok se zaposleni na Pulmologiji nadaju premeštaju u novi zgradu u bolničkom krugu, iz Kliničkog centra poručuju da u ovom trenutku mogu da ponude samo sanaciju postojećeg objekta.
Kada bude završen, projekat će biti prosleđen Ministarstvu zdravlja, najavljuje pomoćnik direktora Kliničkog centra dr Goran Davidović.
“Mi smo imali tu nesreću da je više decenija unazad baš Klinika za pulmologiju bila u najavi da će biti rešena. Kao konačno rešenje se uvek nudila neka priča da će biti novi objekat i slično, ali u ovom trenutku je rešenje danas aktuelnog menadžmenta da pokušamo da postojeće stanje dovedemo u najbolju moguću funkciju“, kaže on.
Planom rekonstrukcije trebalo bi da bude rešeno i povezivanje Klinike za pulmologiju i Kliničkog centra koji su vazdušnom linijom udaljeni manje od kilometar.
Na taj način bi sanitetima sa pacijentima koji idu na dijagnostiku ili su hitni slučajevi trebalo duplo manje vremena da stignu na odredište.
izvor: B92