U prvoj polovini ove godine u Kragujevcu je uništeno oko 70 mladih stabala zasađenih u drvoredima i na zelenim površinama, vrednih više od 500.000 dinara.
Ekološka šteta je mnogo veća i nju će plaćati i buduća pokolenja, jer su za formiranje drvoreda potrebne decenije pažljive nege, i prosto je neverovatno da je građanska svest o zaštiti životne sredine, čuvanju drvoreda i zelenih površina na tako niskom nivou, kaže tehnički direktor JKP Zelenilo Goran Simić.
Vandali i nepažljivi građani uništavaju i oštećuju novozasađena stabla u svim delovima grada, a najčešće to čine u ulicama Slobode, Avalskoj, Save Kovačevića i Kralja Aleksandra, kao i na Petrovačkoj magistrali, u kojima se skoro svakog vikenda ošteti po nekoliko stabala.
Simić je rekao da to preduzeće sadi sadnice starosti od tri do pet godina čija je prosečna cena oko osam hiljada dinara, navodeći da je ekološka šteta zbog njihovog uništavanja znatno veća od finansijske.
Pored lomljenja stabala ugrožene su i zelene površine i cvećnjaci. Tako su obesni vozači u više navrata gazili cvetne leje i uništavali mlaznice za navodnjavanje na Desankinom vencu u Šumaricama i zelene površine na kružnim tokovima na ulasku u grad.
Prema Simićevim navodima, tokom proteklih nekoliko meseci, znatno su oštećene i zelene površine oko Spomenika Jevrejima čije je uređenje finansirala izraelska kompanija Plaza.
Tokom ove godine dva puta smo sanirali oštećenja na sistemu za zalivanje jer su pre dva meseca tamo polomljene četiri prskalice, a pre nekoliko dna još šest, rekao je Simić.
Uništavanje sadnica i zelenih površina najčešće se događa noću, pa je vandale teško identifikovati i adekvatno kazniti zbog čega će nadležne gradske službe pojačati nadzor na najugroženijim lokacijama.