Zašto oružari više ne protestuju?
25
Pon, Nov

Vesti

Iako su kragujevački oružari prethodih godina išli u protestne šetnje ili štrajkovi glađu kako bi ostvarili svoja prava, ove godine toga nije bilo.

Kako oružari, kažu, nemaju razloga za proteste jer posla ima dovoljno.

Briga koju u ovom trenutku dele sa rukovodstvom je kako zameniti mašine stare i do 40 godina.

Izvoz od 45 miliona dolara lovačkog i sportskog oružja. To je plan kragujevačke fabrike čiji graveri vredno rade na porudžbini za Belorusiju. Vladan Vučković koji već 20 godina radi ovaj posao kaže da je njihov zadatak da "oplemene drvo i metal".

"Da unesemo dušu, da povećamo materijalnu vrednost, a i da dočaramo motive iz lova, da odradimo divlju životinju, sve to zavisi od kupca",kaže Vučković.

Iako je vojno oružje u ovom trenutku u drugom planu, zaposleni u šnajderskoj radionici "Zastave oružje" rade na propratnoj opremi, koju su ranije nabavljali od dobavljača. Stanica Živanović i njenih 15 prekvalifikovanih kolega već četiri godine umesto metala obrađuju tekstil.

"Ovde konkretno se radi tekstilna galanterija. To su torbice, manje i veće, koje idu uz oružje koje se pravi ovde u fabrici" , kaže Stanica Živanović.

Kragujevačka fabrika oružja trenutno ima oko 2.400 zaposlenih, a u sindikatu kažu da je ovo jedna od retkih godina u kojoj neće imati razloga za izlazak na ulice. Veru u to ulila im je i poseta sajmu oružja u Las Vegasu.

"To je brlo vrlo značajno, jer smo videli da se nalazimo u konkurenciji najvećih svetskih proizvođača i da se nalazimo u vrhu liste proizvođača koji nude robu na najvećem svetskom tržištu, američkom tržištu", kaže Dragan Ilić iz Samostalniog sindikata "Zastava oružje".

I sindikalci i rukovodstvo su, međutim, saglasni u jednom - da bi njihov proizvod bio konkurentan na svetskom tržištu neophodno je ulaganje u novu opremu. Iako će uskoro zaposliti 170 proizvodnih radnika, direktor Rade Gromović kaže da ova fabrika, kao državno preduzeće, nema pravo na subvencije. Ono čemu se nadaju je državni program ulaganja u namensku industriju iz koga bi, kako kaže, trebalo da dobiju oko 5,5 miliona evra.

"Ono što želim da kažem je da se tu ne radi o nekom poklonjenom novcu fabrikama. Država pregovara sa određenim poslovnim bankama gde bi se uz državne garancije plasirali određeni investicioni krediti sa grejs periodom od možda dve godine i periodom otplate od osam godina uz, naravno, neke pristojne godišnje kamate", kaže Rade Gromović, direktor "Zastave oružje".

izvor: B92

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu