Blago koje Srbija još uvek ne koristi
24
Ned, Nov

Vesti

Srbija je bogata opalom i drugim dragocenim mineralima, ali to bogatstvo se ne koristi, pa je njegova eksploatacija prepuštena stihiji i retkim entuzijastima.

Pokazao je to i prošlonedeljni sajam kamena na kragujevačkom Šumadija sajmu.

Jedan od učesnika, Kraljevčanin Momir Đoković, tvrdi da je naš, posebno plavi opal, po kvalitetu sličan čuvenom poludragom kamenu iz Australije.

Na ovom sajmu, Đoković je predstavio poludrago kamenje koje je sam pronašao na području Bogutovačke banje. Po zanimanju je rudarski tehničar, ali se gotovo četiri decenije bavi proučavanjem minerala. Opala u raznim bojama ima najviše na području Trstenika, Kopaonika, Zlatibora, u Stragarima.

Moć ovog kamenja nije samo u njegovoj "tržišnoj vrednnosti". Tvrdi se da ima i lekovita svojstva. Stručnjaci su odavno pisali o moći juvelirskog kamenja, navodeći da pozitivno utiče na raspoloženje, pomaže kod prevladavanja stresa, anemije...

Osim poludragog kamenja, Srbija je bogata i drugim vrstama kamena pogodnim za umetničku obradu. Skulptura sokola izrađena od kvalitetnog crvenog kamena iz majdana u selu Trnava na Zlatiboru poklonjena je ruskom premijeru Medvedevu, druga krasi odaje Bila Gejtsa. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu