Elektronske knjižice moraju da budu stvar slobodnog izbora
07
Čet, Nov

Vesti

Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je danas da će pred Skupštinom Srbije predložiti da zamena papirnih za elektronske zdravstvene knjižice bude stvar slobodnog izbora, kao i da sve pogodnosti koje je RFZO predvideo za plastične kartice, važe i za papirne.

Janković je kazao da će da pred Skupštinom predložiti izmenu zakona tako da oni građani koji žele mogu da zamene papirne kartice za plastične, a oni koji ne žele, ne moraju.

Takođe, kako je naveo, u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje će insistirati da sve pogodnosti koje su predvideli za plastične kartice važe i za papirne. On je ponovio da zamena papirne elektronskom zdravstvenom karticom tj. plastičnom karticom sa čipom, koja košta 500 dinara, nije obaveza Srbije u procesu pridruživanja EU, dodavši da ih nemaju čak ni sve članice Unije.

Janković se zapitao da li je potrebno da građani sada izdvoje između 20 do 30 miliona evra, da bi papir zamenili plastikom, pri čemu se svaka prednost plastike može ostvariti i papirom.

Komentarišući argumente da bi uvođenje elektronske zdravstvene knjižice omogućilo bolja i bržu kontrolu uplate doprinosa, Janković je naveo da činjenica da li građanin ima plastiku ili papir nema veze sa tim da li poslodavac uplaćuje doprinos. Uplata se povećava tako što Poreska uprava i Fond razmenjuju podatke o tome ko uplaćuje i podnose prekršajne i krivične prijave, objasnio je ombudsman.

Prema njegovim rečima, kada se uradi informatizacija zdravstenog sistema i kada podaci o uplatama budu u svim zdravstvenim ustanovama, građanin će i sa vozačkom dozvolom moći da koristi usluge lekara. To, kako je naveo, znači da je ovaj proces moguće sprovesti i jeftinije, uz istovremeno ostvarivanje svih pogodnosti.

Janković je kazao da u najvećem broju slučajeva nema razloga ni za proceduru overe knjižice, jer ona ništa ne znači ako poslodavac nije uplatio doprinos, što se odmah može proveriti na prijemnom šalteru, dodajući da novac treba usmeriti tamo gde je najpotrebnije, a to je lečenje.

Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Momčilo Babić izjavio je juče na vanrednoj konferenciji za novinare da će uvođenje elektronskih zdravstvenih kartica znatno unaprediti ostvarivanje prava građana i da njihova zamena nije njegova samovolja, već obaveza koja proizlazi iz Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Izmene tog zakona, kojim je predviđeno uvođenje elektronskih kartica, usvojene su pre dve godine, ali nisu sprovedene, podsetio je Babić na vanrednoj konferenciji za novinare u RFZO. Babić je kazao da je odštampano 1,2 miliona ovih kartica, da će sada biti personalizovane i da će ih građani plaćati 500 dinara.

On je istakao i da elektronska kartica nije uslov za pristupanje Srbije Evropskoj uniji, ali da je to jedan od standarda koje će naša zemlja morati da ispuni tokom pregovora, jer se pitanje o toj kartici našlo i u Upitniku Evropske komisije. Jedno od pitanja u upitniku EU bilo je, kazao je Babić, i da li Srbija poseduje elektronske kartice i ako ne, hoće li ih uskoro obezbediti i dodao da se tadašnja vlada na to obavezala.

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je sinoć da će se o uvođenju elektronskih zdravstvenih kartica razgovarati sledeće nedelje, na skupštinskom Odboru za zdravlje i porodicu, kao i da knjižice koje su već odštampane treba da dobije svako ko želi da ih koristi.

Ona je rekla da se ide u pravljenje IT sistema, što znači da je umrežavanje potrebno.
"Knjižice koje su već odštampane treba svakako da budu svima koji žele na mogućnosti da ih koriste. Mi idemo u takozvano pravljenje IT sistema, što znači da je nama umrežavanje potrebno da bi, pre svega, lekari imali više mogućnosti i vremena da razgovaraju sa svojim pacijentima, a ne da se bave administracijom'', rekla je Đukić Dejanović.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu