U Kragujevcu samo autobusi ne kasne
08
Pet, Nov

Vesti

Kasne plate u gradskim firmama, kasni isplata nagrada najboljim đacima, izvođačima radova, socijalna davanja porodiljama, ne kasne samo vozila kragujevačkog „Autosaobraćaja” – jer više nikud ne idu.

Kasne plate u gradskim firmama, isplate novčanih nagrada najboljim đacima i studentima iz fonda „Dragoslav Srejović“, prosvetnim radnicima su posle nekoliko godine kašnjenja isplaćene naknade za prevoz i jubilarne nagrade, duguje se izvođačima radova i isporučiocima potrošne robe, izgradnja svlačionica na stadionu „Radničkog“ otegla se kao „gladna godina“, kasne socijalna davanja... Poslednja u nizu ovih neprijatnih vesti jeste da kasni i isplata porodiljama, nezaposlenim majkama, kojima se tek sada isplaćuje januarska naknada od 20.000 dinara.

Ne kasne samo autobusi kragujevačkog „Autosaobraćaja“, jer više nikud ne idu. Propala firma, na mestu gde je bila centralna stanica ovog nekada velikog srpskog prevoznika sada je razvalina, čeka da se, posle pet godina otkako je najavljen dolazak, konačno pojavi investitor iz multinacionalnog trgovinskog lanca „Super nova“. „Još samo da izmestimo Divostinski potok“, reči su Nebojše Vasiljevića, gradskog većnika zaduženog za investicije i razvoj, koje ponavlja u svakoj prilici kad mu novinari postave pitanje kada će početi izgradnja velikog trgovačkog centra.

Izgradnja prve javne, podzemne garaže u centru Kragujevca najavljena je pre tri godine. Još nije počela, mada se ta investicija reklamira svake večeri na „regionalnom javnom servisu Šumadije”, Radio-televiziji Kragujevac, čiji su se penzioneri načekali na isplatu prinadležnosti koje su im pripale po socijalnom programu.

S namerom da proverimo „čaršijske priče“ o kašnjenju plata u gradskim firmama, raspitali smo se kakva je situacija u SC „Mladost“. „Poslednja isplata bila je u maju, 10.000 dinara da ’premostimo’ do plate“, rekli su nam zaposleni u ovom preduzeću koje održava sportske objekte u gradu. „Kasne nam plate dva meseca, ali to nije od juče, tako je već dve-tri godine“, rekao nam je direktor Direkcije za urbanizam i izgradnju Dragan Jevtović.

Neke od privatnih investicija, poput izgradnje stambenih zgrada na prostoru nekadašnjeg rasadnika gradskog „Zelenila“, više niko i ne pominje. U zaborav je pala i pre više godina najavljena izgradnja dve hale u kompleksu gradskog sajmišta. „Petrovačka magistrala“ odavno je stala „na pola puta“, a u industrijskoj zoni „Servis 2“ i dalje je, u najvećoj meri, gola ledina, u čijem komšiluku je trebalo da se gradi nova autobuska stanica.

Kragujevački budžet se puni polovično. Prema rečima gradskog većnika za finansije i ekonomiju Petra Veselinovića, budžet grada, planiran na (nerealnih) 9,5 milijardi dinara, ostvaren je sa svega 30 odsto. Pre svega, kako kaže, zbog toga što je prihod od imovine, prodaje gradskog građevinskog zemljišta investitorima, u velikoj meri izostao. „Ovaj prihod je izostao jer je vrlo malo investitora kupilo lokacije“, izjavio je Veselinović za „Nedeljne novine kragujevačke“.

„Plaza“, „Tempo“ i neki drugi privatni investitori izgrdili su u Kragujevcu svoje poslovne i stambene objekte, na Deninom brdu je novo obdanište, u centru grada ambulanta „četvorka“ sa školskim dispanzerom, prošireni su putni prilazi gradu i centralne gradske ulice, u kojima su zamenjene dotrajala vodovodna mreža i elektroinstalacije... Pokriveni bazen je „završio na sudu“, čeka se rekonstrukcija bioskopske dvorane „Pionir“, koja će biti pretvorena u „univerzalnu koncertnu dvoranu“.

Trenutno se gradi zgrada Hitne pomoći. Grad je obezbedio lokaciju i 170 miliona dinara iz budžeta. Kamen temeljac, sredinom juna ove godine, položio je gradonačelnik Veroljub Stevanović. Tada smo ga pitali šta je sa legatom akademika Nikole Koke Jankovića, našeg velikog vajara poreklom iz Kragujevca, za koji je kamen temeljac položen krajem aprila prošle godine. U neformalnom razgovoru, Stevanović nam je rekao: „Ne možemo i jedno i drugo, Hitna pomoć mnogo košta, za legat, trenutno, nemamo para“.

Uprkos svemu, kragujevački sport ne sme da trpi. Ugovori koje grad sklapa sa profesionalnim trenerima i igračima vredni su i po nekoliko desetina hiljada evra. Šumadijski vaterpolo „drim tim“, koji je prošle godine osvojio „Kup Evrope“, najavljuje još jednu uspešnu sezonu.

izvor: politika / Brane Kartalović

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu