Rašomonijada u „Autosaobraćaju”
24
Ned, Nov

Vesti

Policija ispituje navode jednog sindikata, u drugom tvrde da je „sve čisto”, firma duguje oko milijardu dinara, direktor pokušava da naplati potraživanja, a iz gradske uprave poručuju da se Kragujevčani neće voziti u starim autobusima.

U mnogim srpskim firmama sve vrvi od problema, ali bi „Autosaobraćaj“ sigurno zauzeo mesto među vodećima na tabeli po težini situacije u preduzećima.

Ovaj kragujevački prevoznik trenutno duguje oko milijardu dinara, ali dok direktor pokušava da naplati potraživanja, sindikalni lideri se spore oko svake odluke i na taj način zbunjuju radnike koji jedva da primaju platu. Čak se ne zna ni da li se plate redovno isplaćuju.

U jednom sindikatu kažu da zaposleni u proseku primaju oko 25.000, a u drugom tvrde da su tek nedavno dobili akontaciju za decembar prošle godine, svega 10.000 dinara.

Radnicima se duguje sedam plata, nije im povezan staž za 2011. i 2012, a neizvesno je i da li će „Autosaobraćaj“ u ovakvim okolnostima moći da pronađe strateškog partnera, pogotovo pošto je nad kompanijom, koja je svojevremeno najavljivana kao „spasonosno rešenje“, pokrenut stečaj.

Preduzeće bi možda moglo da se spase dobrovoljnim odlaskom radnika, ali država još uvek nije obezbedila potrebna sredstva (oko 90 miliona dinara) za isplatu 200 zaposlenih koji su prihvatili socijalni program.

Iako je pre dve godine ostao bez tridesetak najfrekventnijih gradskih linija, na platnom spisku „Autosaobraćaja“ je još uvek oko 500 radnika. Pre dolaska beogradske „Laste“, koja je preuzela 180 radnika, u preduzeću je bilo više od 700 zaposlenih.

– Mislim da bi stvari krenule nabolje kada bi država isplatila one koji žele da napuste firmu, ali po osnovu socijalnog programa još nismo dobili nijedan dinar – razočaran je Milivoje Bulatović, predsednik Samostalnog sindikata, jedne od četiri sindikalne organizacije u „Autosaobraćaju“.

Nekada jedan od najvećih prevoznika u Srbiji danas pokriva samo međugradske pravce, uglavnom ka Beogradu i Crnoj Gori, kao i nekoliko maršruta prema kragujevačkim selima. Putnici na tim linijama imaju dosta primedbi na kvalitet prevoza, a da su one opravdane potvrđuju i nadležni u gradskoj upravi.

– Nećemo dopustiti da se naši sugrađani voze autobusima koji su stari 20 godina, kao da su iz filma „Ko to tamo peva“ – navodi član Gradskog veća za komunalnu politiku Zoran Jovanović, dodajući da lokalna samouprava nema pravnog osnova da preduzeće pomaže novčano, budući da je „Autosaobraćaj“ akcionarsko društvo.

S namerom da obnovi vozni park, preduzeće je oglasilo prodaju radničkog kampa u Buljaricama kod Budve. Za oko 220.000 evra „Autosaobraćaj“ bi mogao da kupi desetak polovnih autobusa.

U Slobodnom sindikatu, međutim, tvrde da je odluka o ustupanju kampa Samostalnom sindikatu falsifikovana, zbog čega su se za pomoć obratili policiji, ali i predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću.

– Navodna odluka je doneta na izmišljenoj sednici Upravnog odbora maja 2007, što je potvrdila i pravna služba preduzeća koja nam je dostavila dokaz da u tom periodu nije održana nijedna sednica rukovodstva „Autosaobraćaja“. Zbog toga smo protiv odgovornih podneli krivične prijave, a dokumentacija je prosleđena i vrhu policije i predsedniku Nikoliću – kaže predsednica Slobodnog sindikata Suzana Marković.

Bulatović iz Samostalnog sindikata demantuje ove navode, tvrdi da je „sve čisto“ i podseća da je policija po osnovu ove, ali i drugih prijava već proveravala poslovanje preduzeća.

„Autosaobraćaj“ se, inače, pročuo pre osam godina po nesvakidašnjoj akciji tadašnjih rukovodilaca koji su radnicima predložili da im, u vidu poklona, ustupe svoje akcije kako bi preduzeće moglo „domaćinski“ da posluje. Mnogi od zaposlenih su to doživeli kao ucenu, tvrdeći da im direktori prete otkazom ukoliko ne potpišu ugovore.

Posle sudskog spora, glavni akteri su oslobođeni optužbi, ali policija i ovih dana „češlja“ dokumentaciju „Autosaobraćaja“, koja se odnosi na prodaju garaže trgovinskom lancu „Supernova“ i sumnjive odlaske autobusa za Crnu Goru, od čega, kako tvrde u jednom sindikatu, na račun firme za poslednjih deset godina nije „legao“ nijedan dinar.

izvor: Politika

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu