Kragujevčani se godinama pitaju šta je sa starim gradskim odmaralištem u Gradcu kod Makarske, u kojem su od 1954, kada je napravljeno, letovale generacije predškolaca i đaka. Stariji se sećaju lepih objekata od kamena i plavog Jadrana. Ipak, sudbina ovog odmarališta sve do pre nekoliko dana bila je nepoznata javnosti.
„Politika“ ekskluzivno objavljuje ugovor koji je grad Kragujevac sklopio sa profesorom Ekonomskog fakulteta i preduzimačem iz Osijeka, doktorom Manetom Medićem. Reč je o ugovoru o zaštiti nepokretnosti, koji je u ime lokalne samouprave, 12. jula 2006, potpisao gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović.
Ugovorne strane, kako stoji u članu dva, saglasne su da prof. dr Medić iz Osijeka „čuva i brine o nepokretnostima“, ali i da „po potrebi, na sopstveni teret, preduzima sve potrebne faktičke radnje u cilju zaštite objekata“. Reč je o „čišćenju, saniranju postojećih ograda, zaštiti od prokišnjavanja, krađe, neovlašćenog korišćenja i promene namene“.
Prema rečima gradonačelnika Stevanovića, to je „samo ugovor o čuvanju“ kojim nije predviđeno otuđenje odmarališta.
– Imajući u vidu da su objekti u Gradcu, kao i druga imovina Republike Srbije u Hrvatskoj, predmet sukcesije i dogovora dve države, otuđenje odmarališta nije moguće – objasnio nam je Stevanović na konferenciji za novinare prošlog petka.
I pored toga, profesor Medić se našao na optuženičkoj klupi, zajedno sa čelnim ljudima Hrvatskog privatizacionog fonda, a u okviru afere „Maestro“ koju je još 2007. otkrio Uskok, tamošnja služba za borbu protiv organizovanog kriminala.
Hrvatski mediji opširno izveštavaju o tom slučaju, a državno tužilaštvo Medića tereti da je oštetio državu tako što nije plaćao naknadu za korišćenje, odnosno rentiranje objekata u Gradcu. Kako saznajemo, Vrhovni sud Hrvatske je Medića oslobodio svih optužbi.
Ipak, ostala je jedna nedoumica koja se, pre svega, odnosi na kragujevačku lokalnu samoupravu. Prema pisanju hrvatske štampe, Medić je u renoviranje objekata uložio oko 700.000 hiljada evra, na koliko je i procenjena vrednost odmarališta u Gradcu. Reč je o skoro dva hektara zemljišta koje je Kragujevac kupio od jednog privatnog lica, ali i pet paviljona koji su služili za ishranu i smeštaj gostiju.
Sekretara Gradskog veća Zlatka Milića pitali smo šta je, onda, ostalo gradu, imajući u vidu da se suma koju je Medić uložio u renoviranje zapuštenih objekata poklapa sa procenjenom vrednošću odmarališta.
– Kad se vidi koliko je Medić uložio a koliko profitirao od rentiranja odmarališta, videćemo ko je kome dužan, da li on duguje gradu, ili grad njemu – rekao je Milić u izjavi za naš list, navodeći da je ugovor o zaštiti nepokretnosti sklopljen posle konsultacija i uz saglasnost kako naših, tako i nadležnih organa Republike Hrvatske.
Ukoliko se ispostavi da je dužan profesor Medić, grad Kragujevac bi, prema Milićevim rečima, prodao odmaralište u Gradcu i za dobijeni novac „kupio nešto u Grčkoj“. Ipak, kako nam je objašnjeno, tu transakciju je nemoguće obaviti pre nego što dve države razreše spor oko imovine.
Inače, Kragujevac se u katastarskim knjigama još vodi kao korisnik odmarališta u Gradcu, s tim da od 1999. imovinom Republike Srbije u Hrvatskoj raspolaže privatizacioni fond te države.
Tokom ratnih godina, odmaralište su koristile izbeglice, a po okončanju sukoba, jedan deo je pretvoren u obdanište „Mala Kate“. Po potpisivanju ugovora sa kragujevačkom lokalnom samoupravom, objekte ruinirane tokom devedesetih godina prošlog veka obnovio je profesor Medić, nakon čega je zapušteno odmaralište pretvoreno u lepo uređeni hostel.
izvor: Politika