Najava o ekshumaciji oko 100 pokojnika čiji naslednici dugo ne plaćaju naknadu za održavanje grobnih mesta, izazvala je negodovanja i pravne nedoumice
Najava JKP “Gradska groblja” o ekshumaciji oko 100 pokojnika čiji naslednici dugo ne plaćaju naknadu za održavanje grobnih mesta, izazvala je negodovanja i pravne nedoumice - da li je reč o skrnavljenju, samovolji, ili ta namera ima uporište u zakonu.
Pojedini naslednici pokojnika negoduju, smatrajući da niko nema pravo da skrnavi grobove i njihove pretke premešta bez saglasnosti potomaka i eventualne odluke nadležnog suda. Ne žele da im pominjemo imena dok problem ne stigne do suda,ali navode da se iza svega krije “unosna trgovina grobnim mestima” na Varoškom i Palilulskom groblju, gde odavno nema mesta, a kada se “nađe”, cena je duplo veća od one na aktuelnom gradskom groblju “Bozman”.
Što se dugova tiče, pozivaju se na propise o komunalnoj delatnosti gde dug, ukoliko nema tužbe nadležnom sudu,zastareva posla godinu dana, dok u JKP “Gradska groblja” uporište nalaze u propisima gradske uprave.
Dragan Radović, direktor JKP, kaže da je priča medijski malo naduvana i da nijedan grob još nije prekopan. Spremni su, ipak, i na takvu opciju. Namera im je da zemne ostatke pokojnika čiji naslednici ne plaćaju zakup prenesu u zajedničku grobnicu, a njihova grobna mesta biće data na prodaju. To im, kaže, omogućava Odluka o sahranjivanju koju je donela lokalna samouprava.
- Tačno je da je reč o komunalnoj usluzi i da nismo podnosili tužbe sudu zbog dugova. Pre svega, želimo da apelujemo na dužnike, što i činimo preko oglasa i obaveštenja u medijima. Slali smo i opomene, nudili plaćanje na rate - kaže direktor Radović.
On napominje da ima oko stotinu dužnika koji zakup grobnih mesta ne plaćaju duže od deset godina, a takvi po odluci Grada gube pravo na grobno mesto.
- Dugovi za komunalne usluge, kada nema drugog dogovora, naplaćuju se tužbom sudu. Dakle i za ova potraživanja naplata duga trebalo bi da se traži u sudskom postupku - kaže advokat Dušan Pačariz.