Radnici štrajkuju već tri meseca, i pored toga što direktor Milan Miladinović kaže da preduzeće ima ugovorene poslove i da bi zaostale zarade mogle biti isplaćene iz profita
Tražeći da im se isplati 12 zaostalih zarada, veća grupa od ukupno 85 radnika „Šumadije” d. o. o. u restrukturiranju, zaštitne radionice za proizvodnju metalnih konstrukcija, štrajkuje već tri meseca, i pored toga što direktor Milan Miladinović kaže da preduzeće ima posla i da bi iz profita mogle biti izmirene sve obaveze prema zaposlenima.
Među štrajkačima je najviše osoba sa invaliditetom, a direktor sumnja da njima neko manipuliše, s ciljem da, kako kaže, prvo obezvredi, a potom i preuzme preduzeće koje je u vlasništvu države.
– Scenario je uvek isti. Kad god se preduzeće nađe pred potpisivanjem nekog vrednog ugovora, radnici stupe u štrajk i traže smenu direktora. Za poslednjih dvadeset godina, ovde su se promenila 22 direktora. Sada radnici traže moju ostavku, iako sam obezbedio poslove od oko 3,5 miliona dinara. Da hoće da rade, sve obaveze iz ranijeg perioda, zaostale zarade i doprinose, mogli bismo da izmirimo iz profita. Naravno, ne odmah, ali za dve do četiri godine sasvim sigurno. Nemam dokaze, ali ovu firmu kao da neko namerno uništava – navodi Miladinović, napominjući da u preduzeću koje je još 1957. formirano kako bi se za osobe s invaliditetom našao posao, sada štrajkuju baš ti radnici.
Sa samo dvadesetak zaposlenih koji žele da rade nemoguće je organizovati proizvodnju i ispoštovati rokove, tvrdi Miladinović, upozoravajući da zbog konstantnog štrajka firma iz meseca u mesec gubi poverenje svojih poslovnih partnera.
– Razgovaramo s „Fijatom”, s „Fijatovim” snabdevačem gumenim autodelovima, kragujevačkom firmom „Goma lajn”, s firmama iz Švajcarske, ali ni u jedan posao ne možemo da uđemo, jer nismo sigurni da možemo da ispunimo zahteve naših potencijalnih partnera. Ako se ovako nastavi, preduzeće će zaista propasti. To ne ide u prilog nikome, pa ni onima koji štrajkuju, a među njima je najviše invalida. Šta će biti sa svima njima ako izgube posao – pita se direktor „Šumadije”, naglašavajući da bi država, kao jedini vlasnik, nešto morala da preduzme i otkrije ko i zbog čega želi da uništi ovo preduzeće.
Prema podacima Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, u periodu od 2010. do 2012. „Šumadiji” d. o. o. je uplaćeno oko 83 miliona dinara. Reč je o namenskim sredstvima koja su morala biti iskorišćena za isplatu zarada, ali radnici, kako se ispostavilo, nisu dobili ni dinar.
– Ne znam na šta je utrošen taj novac, budući da sam u preduzeće došao avgusta prošle godine, kada je cela priča već bila završena. Sad nas tuže i radnici, ali i bivši direktori, koji preko suda pokušavaju da naplate sve što im se duguje još od 2004. Suma koja potražuju nekoliko puta prevazilazi vrednost preduzeća – upozorava Miladinović.
Zbog odluke novoformirane Skupštine preduzeća da novinarima zabrani ulazak u fabrički krug, razgovor sa štrajkačima nije bio moguć, ali smo od socijalne radnice i predsednice sindikata Milke Milovanović, koja nas je dočekala na zatvorenoj kapiji, saznali da će se o sudbini preduzeća odlučivati početkom naredne sedmice.
– Skupština zaseda u ponedeljak. Tad bi mogla da bude doneta odluka šta i kako dalje. Ukoliko se ništa ne desi, sudbina preduzeća i radnika je neizvesna. Za to je odgovorno ovo, ali i sva prethodna rukovodstva. Radnike ubeđujem da ne štrajkuju glađu, ali ni ja, kao socijalna radnica koja brinem o njima, od toga više ne mogu da ih odgovorim. To su sve izmučeni ljudi, koje je teško kontrolisati – objašnjava Milovanovićeva.
Radnici „Šumadije” već su u nekoliko navrata štrajkovali glađu, a zbog iscrpljenosti, mnogi su završili u bolnici. Niko u preduzeću, kako tvrde naši sagovornici, ne želi da se takav epilog ponovi, pa od nadležnih republičkih organa traže da intervenišu i spreče propast firme, koja se, inače, nalazi na izuzetno atraktivnoj lokaciji i u čijem je vlasništvu više od jednog hektara gradskog građevinskog zemljišta.
izvor: Politika