Kragujevac: Lopovi kradu iz vikendica šta stignu!
06
Sre, Nov

Vesti

U selima kod Kragujevca lopovi kradu bakarne kante i sitan alat, a u gradu krađu akumulatora naručuju čak i preko oglasa

 I jedni i drugi su lopovi, s tim da se „šaneri“ iz dobro organizovanih pohoda po evropskim gradovima uvek vraćaju sa gomilom skupocenog nakita, ručnim satovima koji koštaju po nekoliko hiljada evra i firmiranom garderobom. „Kokošari“ nemaju ni za kartu do inostranstva. To su naši, domaći lopovi.

Oni „operišu“ samo ovde, pa iako ponekad imaju priliku da ukradu vrednu tehničku robu, uglavnom se zadovoljavaju skromnijim plenom, pokojim komadom sitnog alata ili tek zasađenim sadnicama mladih voćki. Izgleda čudno, ali kao da imaju obzira prema svojoj „klijenteli“, možda svesni da smo svi zapali u finansijsku oskudicu.

Na meti kragujevačkih „kokošara“ su seoska domaćinstva čiji su se vlasnici odavno preselili u grad, vikendice koje se retko koriste i slabo obezbeđeni pomoćni objekti, šupe, radionice. Pod okriljem mraka, iz njih odnose prskalice za travu, polovne burgije i brusilice, ašove, motike, sekire, skidaju čak i slavine sa dvorišnih česmi, seku žičane ograde.

Cena po kojoj ukradene predmete uspevaju da prodaju daleko je manja od tržišne, a za vlasnike je to ponekad nenadoknadiv gubitak.

– Žao mi kanti za prskanje voća. Imao sam dve. Bile su to one stare, od bakra, takve se više ne prave. Morao sam da kupim plastične, ali one ne mogu da se porede – požalio nam se nedavno jedan sugrađanin poreklom iz Adžinih livada, koji s vremena na vreme obilazi svoje porodično domaćinstvo na selu.

Iako je poslednjih nedelja bilo mnogo sugrađana koji su nam ispričali slične priče, u kragujevačkoj policiji kažu da je broj prijava za „sitno delo krađe“ neznatno veći nego u istom periodu prošle godine. U prva četiri meseca 2012, od 52 prijave policija je rasvetlila 24 slučaja, a od januara do aprila ove godine, nakon 60 prijava otkriveno je 17 počinilaca ovog krivičnog dela.

– Na teritoriji Kragujevca ne postoje organizovane grupe koje se bave ovakvim krađama. To su, uglavnom, siromašni pojedinci sa margine društva koji tako dolaze do sredstava za život. U jednom slučaju, skinuli su ringle sa šporeta, a ostavili televizor – kaže viši inspektor Zoran Radojević, zamenik komandira Policijske stanice Kragujevac, potvrđujući navode s početka ovog teksta.

Gradski „kokošari“ nanose veću štetu. Akumulatori, poklopci šahtova, a posebno spomeničke biste daleko su vrednija roba od kanti i ringli.

– Jedan poklopac šahta oni prodaju za oko dvadesetak evra, a naneta šteta je sigurno veća od 10.000 dinara – navodi naš sagovornik iz policije, podsećajući da se pod sitnom krađom doskoro podrazumevala vrednost do 15.000, a sada je to 5.000 dinara.

Kupci ovakve robe su otkupljivači sekundarnih sirovina. Uglavnom su to firme iz Kragujevca, mada, zbog zametanja tragova, lopovi sa ovog područja ponekad odlaze i u druge gradove. Ako „roba“ stigne u livnicu, onda je već kasno. Zato su svi oni koji se bave otkupom dužni da vode evidenciju šta i od koga kupuju, te da o sumnjivim predmetima obaveste policiju.

Problem je, međutim, što su sa tom procedurom upoznati i „prodavci“, koji ukradene predmete uvek iseku ili izlome tako da se više ne može utvrditi šta je to bilo. Tako se nestale biste, a u Kragujevcu je malo koja ostala, najčešće upisuju samo kao pet ili deset kilograma gvožđa.

Iako je reč o ljudima sa margine društva, među lopovima ima i onih koji su zaslužili posebnu pažnju policije. U pitanju su, naravno, naši mladi naraštaji.

– Jedan mlađi sugrađanin prodavao je akumulatore preko oglasa u lokalnom listu. Vi okrenete broj, pitate ga da li ima taj i taj akumulator, a on ga iste večeri ukrade i sutra vam ga isporuči. Može se reći da je krao samo po porudžbini – kaže viši inspektor Radojević, kome su fascikle pune sličnih detalja, u jednoj obimnoj i opominjućoj priči koja se, po svemu sudeći, još dugo neće završiti.

izvor: Politika

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu