Nije kršen zakon prilikom izgradnje deonice autoputa Batočina - Kragujevac, kaže ministarka regionalnog razvoja Verica Kalanović.
Ona kaže da put nije imao građevinsku dozvolu ali jeste imao lokacijsku i dodaje da se nada da niko, ko ima i malo razuma u glavi neće srušiti izgrađenu deonicu autoputa.
"Prava istina je da autoput Kragujevac- Batočina nije proceduralno perfektan, ali jeste zakonit", rekla je ona gostujući u Kažiprstu na TV B92.
Ona je objasnila da "nije proceduralno perfeketan, jer nije usvojen prostorni plan Srbije, nije urađen prostorni plan posebne namene i nije prostorno definisan autoput".
Ministarka kaže da pomenuti put imao sve uslove da dobije upotrebnu vrednost u tom trenutku kada je građen.
"Ovaj put je u vlasništvu Srbije, njega koriste građani Kragujevca i privreda tog dela zemlje, ja nisam imala nikakvih ličnih interesa da se put gradi".
Prema njenim rečima, izgradnja autoputa Kragujevac- Batočina počela 2002. godine, a ta saobraćajnica već 2008. postala obaveza Vlade Srbije kada je potpisan ugovor s FIAT-om, tadašnja ministarka za NIP kaže da je podržala izgradnju tog regionalnog puta, jer je ona bila sastavni deo ugovora sa Fijatom, dodajući da od Ministarstva za prostorno planiranje tri godine nije mogla da dobije upotrebnu dozvolu.
"Bez razvoja infrastrukture nema ni investicija, tada sam bila svesna da moramo raditi lokalne puteve i regionalne. Nisam na taj projekat gledala kao na neki zaseoski put. Put je bio nepohodan za Fijat, a Fijat ne bi čekao još tri godine", rekla je Kalanovićeva.
Ona je mavela i da je Ministarstvo 10. marta 2010. godine podnelo zahtev da se legalizauje ta saobraćajnica, ali da, kako je navela, nije bilo odgovora od tadašnjeg ministarstva za prostorno planiranje.
Objašnjavajući okolnosti pod kojima se put gradio, ministarka kaže da su u tom trenutku morali da se snalaze.
"Ja nisam šarlatan da kažem "nema veze, nema papira-gradimo", već smo mi pravili preduslove da sve bude po zakonu. Hitno gradimo plan detaljne regulacije, nemamo pravno perfektni plan ali imamo plan detaljne regulacije i mi smo išli ovim putem".
Prostorni plan Srbije nije bio završen na vreme, Fijatova investicija nije mogla da čeka, pa je napravljen na osnovu Plana detaljnje regulacije Grada Kragujevca.
"To znači da smo imali zakonsku dozvolu nižeg ranga", kazala je Kalnovićeva, odgovarajući na pitanje zašto je put građen bez dozvole i završene eksproprijacije.
Ona je podsetila da je tadašnji Zakon o izgradnji dozvoljavao da se paralelno vrši gradnja i eksproprijacija.
Ona je najavila da će se obratiti vladi jer je put u vlasništvu Republike Srbije, gde će sve objasniti , postavljajući pitanje da li je racionalnije sada srušiti put, ili mu dati upotrebnu dozvolu.
Da taj put nije izgađen na vreme, danas ne bi bilo Fijatove investicije, koja nam je povećala izvoz za 30 odsto, uz proizvodnju 200.000 automobila godišnje, od kojih je prvi kontigent krenuo u izvoz na tržište SAD, predočila je Kalanovićeva.
Prema njenim rečima put nije prošao državni reviziju jer nije postojao prostorni plan.
Rušenje puta zahtevao je Sektor za bezbednost Ministarstva saobraćaja, ali je ministarka navela da nisu tačne informacije iz medija da je na toj deonici poginulo 30 ljudi.