Kragujevačka inicijativa za novi nacrt medijskih zakona
28
Čet, Nov

Vesti

Predstavnici Kragujevačke inicijative, Koalicije ZUM i Sindikata novinara Srbije najavili su da će organizovati potpisivanje peticije na nivou cele Srbije i zatražiti podršku građana.

Posle izjave člana Radne grupe Saše Gajina da je Ministarstvo kulture i informisanja povuklo Nacrt zakona o javnim servisima i formiralo novu radnu grupu koja će usaglasiti taj zakonski tekst i oprečnih izjava iz samog ministarstva da zakon nije povučen, kao i činjenice da se još uvek nalazi na sajtu ministarstva, očigledno je da vlada potpuna konfuzija u vezi sa medijskim zakonima. Sa skupa koji su organizovali Kragujevačka inicijativa, Koalicija zaposlenih u medijima i Sindikat novinara Srbije poručeno je da se zbog ozbiljnih proceduralnih propusta iz procedrue povuku sva tri medijska zakona.
Oni su zatražili da posle imenovanja novog ministra kulture i informisanja, ministarstvo formira novu radnu grupu za izradu nacrta medijskih zakona.

U suprotnom, predstavnici Kragujevačke inicijative, Koalicije ZUM i Sindikata novinara Srbije najavili su da će organizovati potpisivanje peticije na nivou cele Srbije i zatražiti podršku građana.

Sindikat novinara Srbije smatra da bi sva tri predloga zakona trebalo povući, pošto su pripremani u nedemokratskoj proceduri i bez prisustva zaposlenih u lokalnim medijima, ocenila je predsednica Sindikata Dragan Čabarkapa.

Sindikat smatra da ovakvim okolnostima država ne bi trebalo da se povuče iz medija, imajući u vidu katastrofalne rezultate dosadašnje privatizacije u kojoj su mediji kupovani radi ostvarivanja privatnih ciljeva.

Ona je upozorila da će, u slučaju privatizacije preostalih državnih medija, bez posla ostati 5.000 ljudi i da će javnost biti uskraćena za dobro informisanje.

Privatizacija medija će doneti promene koje posle neće moći da se poprave, ocenio je Bojan Knežević iz RTV Ćuprija I napomenuo da se veliki deo privatizacije medija sveo na njihovu kupovinu zbog nekretnina.

Stalno se ponavlja ista mantra da je privatizacija medija uslov za evropske integracije i uz to se, prema rečima Kneževića, iznose netačne tvrdnje da u Evropi nema državnih regionalnih medija.

Direktorka RTV Kragujevac Jovanka Marović ističe da Kragujevačka inicijativa insistira na uređenju medijske scene u Srbiji i navodi da priče o povlačenju države iz medija padaju u vodu pred zloupotrebama nacionalnih frekvencija.

Ona smatra da bi trebalo finansirati javni interes, a ne javni servis, i upozorava da komercijalni sadržaji ne smeju da se finansiraju iz budžeta.

Sumnjamo da se ovi zakoni donose radi zaštite interesa vlasnika privatnih medija, ocenio je Zoran Veličković iz RTV Vranje i upitao da li neko želi da medijskim zakonima uspostavi kontrolu nad medijskom scenom u Srbiji.

Paradoks je da imamo zakon po kome se javni servis finansira iz budžeta, dok lokalni mediji ne mogu da budu budžetski finansirani, rekao je Veličković.

Inisistiramo da zakon propiše koliko će lokalne samouprave davati regionalnim javnim servisima. Želimo da deo bude projektno finansiranje, a deo za regionalne javne servise, rekao je Veličković.

Želimo da država pomogne i privatnim medijima, dodao je on, ali ne tako što čemo mi biti ugašeni.

Prema rečima glavne i odgovorne urednice TV Pančevo Nevene Simendić, ispada da su samo novinari iz kruga dvojke rodonačelnici nezavisnog novinarstva.

Novca na medijskom tržištu nema mnogo, ukazala je Simendić, a kolege iz kruga dvojke se nadaju da će doći do novca kada se ugase lokalni mediji, ali taj novac nikada neće doći do njih.

Ona je ocenila da nema drugog načina za lokalno informisanje građana, osim kroz regionalne javne servise.

Predsednica Sindikata Studija B Jelena Vučičević je ocenila da su postojali ozbiljni proceduralni propusti u izradi medijskih zakona.

Dodatnu konfuziju u ceo proces unose poslednja desavanja. Naime, gospodin Gajin iz Radne grupe juče izjavljuje da Ministarstvo kulture povlači objavljeni Nacrt zakona o elektronskim medijima i da formira novu Radnu grupu.To je medjutim i dalje neizvesno, s obzirom na oprečne izjave iz ministarstva i na činjenicu da Nacrt Zakona o elektronskim medijima još uvek nije povučen sa sajta Ministarstva.

Da sve bude još interesantnije, u ulozi nezavisnog eksperta u novoformiranoj Radnoj grupi opet se pojavljuje advokat televizije B92.

Ona je ukazala da su nacrti zakona objavljeni na sajtu Ministarstva kulture i informisanja neustavni i najavila da će Ustavnom sudu biti podnet zahtev za ocenu njihove ustavnosti.

Predsednica Sindikata Studija B je istakla da su Koalicija zaposlenih u medijima i Sindikat novinara Srbije došli do saznanja da bi pojedini članovi Radne grupe mogli biti u sukobu interesa, odnosno da bi njihov privatni interes mogao uticati na vršenje njihovih funkcija u Radnoj grupi.

Zbog toga će podneti Inicijativu za pokretanje postupka pred Republičkim odborom za rešavanje o sukobu interesa.

Mediji mogu da budu nezavisni samo ako su finansijski nezavisni, ocenio je Boban Rajković iz NTV Niš.

On je rekao da stabilno finansiranje osigurava nezavisnost medijskih javnih servisa.

Izvor: Studio B

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu