Penzionisani nastavnik tehničkog Tomislav Radovanović osam godina sakupljao PET ambalažu da bi je koristio umesto cigli.
Penzionisani prosvetni radnik Tomislav Radovanović sagradio je kuću od 14.000 plastičnih boca, koje su vrlo uspešno zamenile pečene cigle, građevinske blokove i crep!
Ideju koja mu se rodila na času tehničkog obrazovanja, dok je đacima prenosio znanje o raznim vrstama građevinskog materijala, pretočio je u delo posle osam godina mukotrpnog sakupljanja PET ambalaže.
Oblikovao ih u šporetu
- Pronalazio sam odbačene flaše u jendecima, kontejnerima, na vašarima, a i kupovao sam mnogo vode, sokova i piva ne bih li sakupio dovoljno materijala za gradnju. Ispražnjene flaše sam klasifikovao po zapremini, a onda ih u kalupu, u rerni staromodnog šporeta, oblikovao na temperaturi od 200 stepeni - otkriva tehnologiju Radovanović.
U zavisnosti od mesta ugradnje, neke boce je punio, a neke su prazne.
- U onim flašama koje su u temelju ili potpornim stubovima ima peska i maltera, a one koje su dobile uloge cigli su prazne. Kao vezivni materijal najnormalnije sam koristio cement i mogu vam reći da mi je kuća izuzetno lagana, a neverovatno stabilna. Zemljotres joj ništa ne može, provereno - s ponosom ističe ovaj neobični neimar, koji je život posvetio očuvanju prirode.
Ima i ekološku sobu
Radovanovićevu kuću čine dnevni boravak, terasa, kupatilo i ekološka spomen-soba, po čijim je zidovima ispisao poruke, zapravo apele da sačuvamo čistotu onoga što su nam podarili kosmos, Sunce i Bog. Sledeći svoja ubeđenja, kuću nije opremio drvenim i metalnim nameštajem, već je i sudoperu, vitrine, te sto i stolice pravio pravio od boca, a umesto keramičkih pločica u kupatilu na zidove je nalepio plastične table isečene od „ispeglanih“ flaša.
izvor:kurir