U memorijalnom području Jasenovac, na mestu bivšeg ustaškog logora smrti, kod spomenika Kameni cvet, danas će biti održana komemoracija u znak sećanja na proboj poslednjih zatvorenika logora 22. aprila 1945. godine, ali i u znak počasti na sve stradale i preživele logoraše.
Najavljeno je obraćanje hrvatskog predsednika Ive Josipovića, predsednika Sabora Josipa Leke, ministra rada Miranda Mrsića, kao izaslanika premijera Zorana Milanovića, predsednice Saveta memorijalnog područja Jasenovac Katice Sedmak i predstavnika logoraša.
Komemoracija počinje susretom s logorašima, posle čega će kolona s vencima otići do spomenika, rada vajara Bogdana Bogdanovića, gde će se održati minuta ćutanja za sve žrtve logora. Posle govora sledi molitva predstavnika verskih zajednica u Hrvatskoj, a onda polaganje venaca delegacija u kriptu spomenika.
Komemoraciji prisustvuju predstavnici srpskih, jevrejskih i romskih organizacija, predstavnici logoraša i antifašističkih boraca iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i BiH, kao i diplomatski kor. Komemoracija je trebalo da bude održana 21. aprila, ali je odložena zbog poplavljenog terena.
Prema podacima Memorijalnog područja Jasenovac, do marta ove godine prikupljena su imena i podaci za 83.145 žrtava, dok je na spisku Muzeja žrtava genocida u Beogradu do sada poimenično navedeno nešto ispod 89.000 žrtava.
Sredinom aprila 1945. godine, ustaše su počele da se pripremaju za napuštanje logora. Oko 600, od ukupno 1.073 još živih logoraša, napalo je ustašku stražu i krenulo u proboj, koji je preživelo njih 91. Preostalih 473 logoraša, koji zbog nemoći i bolesti nisu učestvovali u proboju, ubijeno je i spaljeno zajedno s logorskim objektima. Istog dana, izvršen je proboj logoraša Kožare, radnog dela logora u samom mestu Jasenovac. Od 167 logoraša, 11 je preživelo. Partizani su u logor ušli početkom maja 1945.
Pitanje broja žrtava bilo je predmet manipulacija, jer su se procene kretale od nekoliko hiljada, do oko 30.000 u Hrvatskoj, a od 700.000 do milion u Srbiji.