„Zastava kamioni” očekuju pomoć države
07
Čet, Nov

Vesti

Nejasna situacija sa italijanskim „Ivekom”, koji je trebalo da dođe u „paketu” sa „Fijatom”, a onda zapao u probleme, nedovoljna tehnička opremljenost, radnici u poodmlaklim godinama, slaba potražnja na tržištu i besparica koja muči Vojsku Srbije, nekada značajnog partnera, sve su to problemi koji godinama opterećuju „Zastava kamione”. Posle fabrike automobila najveće preduzeće nekada jedinstvene celine Zavoda „Crvena Zastava”.

 I sam naziv ovog preduzeća, osnovanog 1940. godine, govori da je za kragujevačke kamiondžije vreme stalo, još početkom ovog veka, kada je proces restruktuiranja zahvatio cele „Zavode”. Najveći broj fabrika iz ovog sistema je privatizovan, ali su „Kamioni”, izgleda, zaboravljeni. Vlada Srbije i Agencija za privatizaciju kao da su digli ruke od ovog preduzeća.

Prosečna starost radnika je 53 godine, a zbog restrukturiranja ne možemo da zapošljavamo nove, mlade kadrove. Ako se nešto ne preduzme, „Kamionima” preti biološko odumiranje – upozorava direktor Đorđe Nestorović, navodeći da se do 30. juna 2014, do kada bi proces restrukturiranja trebalo da bude završen, mora pronaći neko rešenje.

Kupovinom moderne mašine za preciznu obradu repromaterijala i radom na novim terenskim vozilima za Vojsku Srbiju, u preduzeću sve čine da spasu fabriku. Dve varijante malih vojnih kamiona već su prošle sva ispitivanja, druge dve se pripremaju, pa se direktor Nestorović nada da bi uskoro iz Ministarstva odbrane mogle stići prve porudžbine.

– Svojevremeno smo razgovarali o isporuci 1.400 kamiona, ali bi za nas bilo dobro da do kraja ove godine vojsci isporučimo bar 50 – kaže Nestorović, napominjući da je opremanje naše vojske preduslov da se „Kamioni” pojave na nekom stranom tržištu.

U „Zastava kamionima” ima nešto više od 700 radnika, a prema rečima predsednika sindikata Gorana Miletića, na spisku za socijalni program je njih 120. Kad bi država imala novca, preduzeće bi, kaže, napustilo više od 200 zaposlenih.

– Prilikom konkursa za nabavku kamiona, naša javna preduzeća samo što ne upišu ime dobavljača. Uglavnom su to strane firme, a naši kamioni ispunjavaju sve standarde. Konkurentni smo i sa cenama – objašnjava Miletić, naglašavajući da je najveći problem, ipak, to što se „Iveko” dvoumi, iako je još uvek vlasnik oko 33 odsto preduzeća.

Prema Miletićevim rečima, „Iveko” bi morao da se izjasni da li se vraća ili ne, pošto ta nejasna situacija otežava pregovore sa drugim zainteresovanim kompanijama.

Ako se „Iveko” ne vraća, onda to treba jasno da kaže. Mi nemamo drugog izbora, ili da sklopimo aranžman sa nekom drugom firmom ili da nas država potpuno preuzme, pa da proizvodimo i održavamo kamione za javna preduzeća – smatra predsednik sindikata.

Memorandum o razumevanju Vlada Srbije potpisala je sa „Ivekom” u isto vreme kad i sa „Fijatom”, 2008, ali je u iščekivanju da se ova italijanska kompanija izjasni o svojim namerama, Agencija za privatizaciju obustavila sve pregovore sa drugim stranim preduzećima.

– Propuštena je prilika da sa „Ivekom” sklopimo novi aranžman. Sada je ta firma u problemima i nije realno da se vrati. Zato moramo da tražimo nove partnere. Razgovaramo sa jednom drugom kompanijom iz Italije, sa preduzećima iz Turske i Kine, ali svi oni traže da se prethodno raščiste odnosi sa „Ivekom” – kaže direktor Nestorović.

Država više nema para

„Zastava kamioni”, prema akcionom planu Vlade Srbije za okončanje procesa restrukturiranja, spadaju u onu grupu preduzeća čija će imovina biti ponuđena na licitacionu prodaju, posle čega sledi stečaj ili likvidacija. Sindikat se ne slaže sa ovakvom odlukom vlade.

U Srbiji postoji 179 preduzeća, sa oko 50. 000 radnika, koja se restrukturišu punih 12 godina. Za njih, država, mimo subvencija, godišnje izdvaja 750 miliona evra (penziono i zdravstveno osiguranje, komunalni računi, razni dugovi...).

„Država više nema para da izdržava ta preduzeća”, rekao je državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić, koji se juče u Kragujevcu sastao sa predstavnicima sindikata i direktorima preduzeća u restrukturiranju iz Šumadije.

Prema njegovim rečima, država ne može da štiti domaće proizvođače, poput „Zastava kamiona” ili „Ikarbusa”, pošto strane kompanije zahtevaju da posluju na slobodnom tržištu.

„Bez slobodnog tržišta ne možemo u EU”, poručio je Ljubić i dodao da će svi zaposleni u preduzećima u restrukturiranju koja budu ugašena dobiti 300 evra po godini staža.

U prvom talasu, u stečaj će otići 27 preduzeća sa oko 750 zaposlenih, rekao je Ljubić, napominjući da bi sva preduzeća u restrukturiranju odmah bila blokirana, ukoliko bi radnici i drugi poverioci sa izvršnim sudskim presudama zatražili da naplate svoja potraživanja.

„Država ne može da zaštiti preduzeća u restruktuiranja ako radnici podnesu tužbu sudu u Strazburu, a ovaj donose presudu u njihovu korist”, saopštio je državni sekretar.

izvor: Politika

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu