Nakon šokantnog saznanja da nije otac „svog“ deteta, koje je odgajao gotovo petnaest godina, Mirko Č., zbog stida, mesecima danju nije izlazio iz kuće. U međuvremenu se desio raspad porodice, optužbe, razmirice, sudski procesi sa bivšom suprugom.
Ovaj slučaj, govori sudska praksa, oslikava kakve traume doživljavaju, pre svega deca, a potom i očevi, koje takve situacije najviše i pogađaju. Razlog za pokretanje takvog postupka najčešće usledi posle naoko bezazlenih bračnih svađa, govorkanja ljudi iz bližeg okruženja, ponekad i „prijateljskih saznanja“...
U svojevrsnoj ispovesti, Mirko Č. priča da je imao skladan brak, suprugu i dvoje dece. Slučajno je čuo govorkanja iz komšiluka, došlo je do svađe sa suprugom, prebacivanja za neverstvo. Ona je to odlučno negirala.
- Odlučio sam da starije dete odvedem u Beograd i uradim DNK analizu. Supruga se tome nije usprotivila. Ta njena odlučnost naterala me je na razmišljanje da od svega odustanem, u jednom trenutku i sebi sam prebacivao da sam preterao, pokušavao i da se iskupim kupujući poklone - priča Mirko.
Ipak, uradio je DNK analizu i doživeo veliki šok. On nije biološki otac deteta koje je odgajao gotovo petnaest godina. Došlo je do sudskog postupka gde se desilo da i njegova supruga nije osporavala verodostojnost analize koju je uradio u Beogradu, pošto je Mirko sudu dostavio neoverenu kopiju.
Usledila je drama, raspad porodice, svađe, optužbe, pretnje. Supruga je odvela decu, stanuje privatno nedaleko od njihovog zajedničkog doma. Mirko priča da više od godinu dana danju nije izlazio iz kuće, bilo ga je, kaže, sramota od komšija, poznanika. Ipak, želi da vidi decu, ne razdvaja dete čiji nije biološki otac od drugog čiji jeste.
- To dete nije krivo, ono i ne zna za drugog oca osim za mene, za njega sam jedini tata. I dalje čuvam sliku gde sam ga kupao dok je bio beba. Čim počnem priču o tome naviru suze - ispoveda se Mirko.
U prošloj godini, prema podacima kragujevačkog Višeg, suda bilo je 29 zahteva za utvrđivanje očinstva, a u većini rešenih slučajeva sumnja je bila opravdana. Ovom „problematikom“ do pre nekoliko godina bavio se Osnovni, a sada Viši sud.
- Tu je dat značaj pre svega pravima deteta. Dete ima interes i pravo da sazna ko su mu roditelji. Sve ostalo je deo jednog vrlo mučnog i teškog postupka - kaže Vera Jeftić, sudija Višeg suda u Kragujevcu.
Praksa pokazuje da su u ovakvim situacijama uglavnom žrtve deca jer, najčešće, majka „zna istinu“.
Stručnjaci pojašnjavaju da psihološki otac posle tog saznanja prolazi kroz teške traume, ali i dalje neguje roditeljski odnos prema detetu. Ta roditeljska veza je vrlo jaka, ostaju i dalje jake, obostrane emotivne i druge potrebe koje nijedan pravni akt do kraja ne može da reguliše.
UTVRĐIVANjE MATERINSTVA
Postoje i slučajevi osporavanja materinstva, a takav slučaj se desio kada je jedna osoba nakon 37 godina podnela zahtev ovdašnjem sudu. Prava majka te osobe porodila se u bolnici koristeći tuđu zdravstvenu knjižicu, pa je i dete upisano na to ime. - Dete, odnosno sada već odrasla osoba, zatražilo je da se uradi analiza i upišu pravi roditelji, što je u sudskom postupku utvrđeno i urađeno - kažu u ovdašnjem sudu.
izvor: Novosti