Dugovi pritiskaju Kragujevac
25
Pon, Nov

Vesti

Problem kragujevačkog duga je već duže vreme glavna tema u ovom gradu, o tome raspravljaju političari, ali se i građani pitaju na koji način to može da utiče na njihov kućni budžet, imajući u vidu da će neki krediti biti vraćeni tek krajem ove decenije.

Ukupan dug grada je, kako smo nedavno pisali, oko pet milijardi dinara. Jednu polovinu čine bankarski kratkoročni i dugoročni krediti, a drugu neizmirene obaveze prema izvođačima radova i raznim dobavljačima.

Kada bi sva pravna i fizička lica u relativno kratkom periodu iskoristila raspoložive mehanizme da naplate svoja potraživanja, a reč je o menicama i izvršnim sudskim presudama, grad bi trenutno bio finansijski mrtav, složili su se predstavnici i opozicije i vlasti, s tim što su ovi drugi naveli da je to samo teorijska mogućnost, te da se „u realnosti“ tako nešto ne dešava.

Ipak, poslednje informacije govore da bi „lavina“ mogla biti pokrenuta.

Naime, po presudi Privrednog suda od 22. marta ove godine, Sosijete ženeral banka ima pravo da zahteva naplatu kredita od oko 170 miliona dinara, koji su koristili Preduzeće za izgradnju grada, odnosno Preduzeće za puteve „Kragujevac“ koje je u stečaju.

Reč je o ugovoru o kreditnom zaduženju sa zalogom, odnosno hipotekom, čiji je garant Preduzeće za izgradnju grada, odnosno grad, koji je osnivač ovog preduzeća. Preduzeće za puteve „Kragujevac“, kao izvođač radova, u ovom trenutku nema nikakvih obaveza po osnovu „odvojenog namirenja“, pa je lokalna samouprava sada jedini dužnik.

Potvrdu ove informacije dobili smo u Preduzeću za izgradnju grada, koje je formalno bilo investitor u poslovima sa preduzećem „Kragujevac“, jednim iz korpusa Nibens grupe.

– Tačno je da dugujemo Sosijete ženeral banci, ali smo se dogovorili da obaveze izmirimo u 24 mesečne rate. Sredstva u budžetu su obezbeđena – kaže Veljko Merdžan, direktor Preduzeća za izgradnju grada.

Kragujevac more i drugi dugovi, pre svega onaj za struju od oko 270 miliona dinara, koliko potražuje „Elektrošumadija“. U pitanju su neizmirene obaveze za javnu rasvetu, ali i neplaćeni računi škola i ustanova čiji je osnivač lokalna samouprava.

– Nije nam cilj da grad ostane u mraku, ali dugovi moraju da se plate. U suprotnom, u pitanje bi bilo dovedeno funkcionisanje čitavog sistema elektrodistribucije na ovom području – poručuje direktor „Elektrošumadije“ Nebojša Obradović.

Pod ingerencijom pomenutog preduzeća za izgradnju grada nalazi se i javna rasveta u prigradskim naseljima i selima, a sama lokalna samouprava, koja je odgovorna za javnu rasvetu u gradu, škole, ustanove i mesne zajednice, duguje oko 100 miliona dinara za utrošenu električnu energiju.

– Grad redovno servisira svoje obaveze za održavanje javne rasvete, a drugo je pitanje potrošnje. U vezi sa tim dogovorićemo se sa „Elektrošumadijom“ o reprogramu i dug ćemo izmiriti u 24 rate – objašnjava član Gradskog veća za komunalna pitanja Zoran Jovanović, navodeći da kragujevačka elektrodistribucija ima mnogo većih problema sa drugim pravnim licima, kao što je gradska toplana „Energetika“ u restrukturiranju koja za struju duguje oko šest milijardi dinara.

I dok poverioci i dužnici pokušavaju da se dogovore, neki građani Kragujevca su u međuvremenu ostali bez javne rasvete. Svetla u Daničićevoj ulici, na primer, nema već petnaestak dana.

Da li to „Elektrošumadija“ opominje gradsku vlast ili je u pitanju samo obično „iskakanje osigurača“, odgovor na to pitanje mogli bismo da dobijemo već narednih nedelja. Prema informacijama do kojih smo došli, neki od poverilaca se spremaju da od grada zatraže hitnu naplatu potraživanja u iznosu od čak 700 miliona dinara.

izvor: Politika

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu