UKragujevcu je danas održana Javna rasprava o Nacrtu uredbe o proglašenju i studiji zaštite predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik“, a u sklopu javnog uvida u ova dokumenta koji je Ministarstvo zaštite životne sredine oglasilo 28. avgusta 2024. godine.
Područje koje se predlaže za zaštitu obuhvata središnji, najočuvaniji deo planine Rudnik od 10.019,80 ha koja se odlikuje izrazitom biološkom raznovrsnošću i značajnim geomorfološkim, geološkim, hidrogeološkim, hidrološkim i klimatskim fenomenima, kao i karakterističnom fizionomijom pejzaža, ali i prisustvom različitih oblika tradicionalnog, izvornog načina života i bogatog kulturno-istorijskog i duhovnog nasleđa.
Veći deo planine Rudnik teritorijalno pripada gradu Kragujevcu, zbog čega nam je jako značajna njegova zaštita i sa zadovoljstvom smo prihvatili ideju Ministarstva zaštite životne sredine, rekao je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika. Poslednjih nekoliko godina imamo problem seče šuma na Rudniku i ovo je način da to sprečimo, zaštitimo naše bogatstvo i čitav biljni i životinjski svet na planini. Namera nam je da u budućnosti, dodao je Ružić, grad Kragujevac preuzme brigu o Rudniku.
Na području predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik” biće ustanovljena tri režima zaštite - prvi najstroži, drugi aktivni i treći proaktivni stepen zaštite, što dovoljno govori o prirodnim vrednostima, ali i o ostalima koje ovaj predeo ima, rekla je Ivana Jelić, koordinator izrade studije iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije, koji je radio istraživanje. Ona je navela da je osim u Vojvodini, planina Rudnik jedino stanište Banatskog božura u Centralnoj Srbiji, zatim ima poskoka kao zaštićene vrste, božikovinu koja je retkost za ovo područje a postoji i rezervat bukove šume, zaštićen još 1959. godine, čime će sada dobiti viši stepen zaštite. Osim prirodnih bogatstava, planina Rudnik je i arheološko nalazište, ima kulturne vrednosti i kao takav je prepoznat od strane međunarodne zajednice, zbog čega će ova planina, biti deo ekološke mreže Natura 2000, kazala je Jelić.
Javni uvid o Nacrtu uredbe o proglašenju i studiji zaštite predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik”, traje do 16. septembra 2024. godine, a Nacrt uredbe i Studija zaštite sa kartografskom dokumentacijom izloženi su na javni uvid svakog radnog dana od 1000 do 1300 časova u prostorijama Ministarstva zaštite životne sredine, Beograd, Omladinskih brigada 1, soba 668 i Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Beograd, Japanska 35, kao i na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Javne rasprave održane su i u Gornjem Milanovcu i Topoli, a Izveštaj o izvršenom javnom uvidu i javnoj raspravi biće objavljen na internet stranici Ministarstva zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.