Period od početka pa sve do kraja grejne sezone karakteriše povećanje broj požara na građevinskim objektima. Razlog tome su neispravni ili neočišćeni dimnjaci, nepažnja prilikom loženja peći na čvrsta goriva, ostavljanje uključenih grejalica bez nadzora, ostavljanje odeće ili drugih zapaljivih predmeta u blizini peći ili grejalica, preopterećenje elektro-instalacija i neispravni električni uređaji. Sve ove uzroke možemo svrstati u ljudski faktor, odnosno nepažnju ili nemar.
Ministarstvo unutrašnjih poslova, Sektor za vanredne situacije apeluje na sve naše građane da budu odgovorni prema sebi, svojim porodicama i komšijama - da provere ispravnost svojih dimnjaka i peći na čvrsta goriva, da ne ostavljaju uključene grejalice bez nadzora, da ne preopterećuju elektroinstalaciju, da udalje nameštaj i drugi gorivi materijal od grejnih tela.
Mere bezbednosti tokom grejne sezone na koje građani takođe treba da obrate pažnju su: neodlaganje pepela u plastične kontejnere i u blizini gorivog materijala, neostavljanje male dece bez nadzora u prostoriji sa šporetom ili pećima koje imaju ložište na čvrsto gorivo ili u kojoj je električna grejalica, neostavljanje uključenih električnih uređaje bez nadzora, odnosno isključivanje električnih uređaja priklikom izlaska iz kuće.
U slučaju da primete požar u građevinskim objektima Sektor za vanredne situacije apeluje na građane da odmah o tome obaveste vatrogasno-spasilačku jedinicu na broj telefona 193 i slušaju savete vatrogasaca - spasilaca.