Građani Srbije koji imaju potrebu za elektivnom koronarografijom, uz prethodno obavljene neophodne dijagnostičke procedure, sada mogu očekivati izvođenje ove važne intervencije u roku od najviše 30 dana. Kako je izjavio prof. dr Nebojša Tasić, savetnik ministra zdravlja, značajan napredak je postignut u skraćenju rokova i ukidanju lista čekanja za ovu dijagnostičku proceduru.
Na Univerzitetskom Kliničkom centru Kragujevac pacijenti dobijaju još bržu uslugu – koronarografija se zakazuje i obavlja u roku od 10 do 14 dana, što predstavlja značajan iskorak u pružanju zdravstvene zaštite.
Šta je koronarografija i kome je namenjena?
Koronarografija je ključna procedura u dijagnostikovanju koronarne bolesti srca. Ovaj postupak omogućava lekarima da procene stanje krvnih sudova srca i odluče o daljem tretmanu, bilo da je reč o terapiji lekovima, ugradnji stenta ili drugim intervencijama.
Kod pacijenata sa simptomima poput bola u grudima, procedura često započinje testom fizičkog opterećenja, koji pomaže u proceni srčane funkcije. Na osnovu rezultata ovog testa, donosi se odluka o potrebi za koronarografijom.
Višemesečno čekanje postalo prošlost
Do skora su pacijenti čekali i po nekoliko meseci na ovu proceduru, što je povećavalo rizik od komplikacija i produžavalo tok lečenja. Sada, ukidanjem lista čekanja i efikasnijom organizacijom, ne samo da se ubrzava proces dijagnostike, već se i značajno poboljšava kvalitet lečenja.
Fokus na prevenciji u 2025.
„Prevencija je ključ za smanjenje broja pacijenata kojima su potrebne invazivne procedure,“ ističe dr Tasić. Tokom 2025. godine, Ministarstvo zdravlja planira dodatna ulaganja i programe edukacije građana kako bi se prevenirale bolesti srca i krvnih sudova, čime se dugoročno smanjuju i opterećenja na zdravstveni sistem.
Brži rokovi i poboljšana dostupnost koronarografije predstavljaju veliki korak ka modernijem i efikasnijem zdravstvu u Srbiji, a Kragujevac se ističe kao primer dobre prakse u pružanju vrhunske zdravstvene usluge.