Svaka druga Romkinja je iskusila porodično nasilje, a svaka treća nasilje od svog partnera. Samo 2% Romkinja se izjasnilo da je u ovom slučaju pomoć zatražilo od zdravstvenog sistema – neki su od rezultata istraživanja sprovedenog u okviru projekta „Izgradimo poverenje – zajedno protiv nasilja“ koji su predstavljeni danas na završnoj konferenciji projekta u hotelu „Zelengora“. Završnoj konferenciji prisustvovali su Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, rodnu ravnopravnost, ljudska i manjinska prava, Valentina Opančina, savetnica ministarke Tatjane Macure, prof.dr Snežana Radovanović, načelnica Centra za analizu, planiranje i organizaciju zdravstvene zaštite Svetlana Lazović, predstavnica udruženja „Integrativni Global Centar“.
Žrtve nasilja vrlo često prilikom zdravstvenog pregleda prvi put dolaze u kontakt sa predstavnicima zdravstvenih institucija i nekada im je to jedina šansa kada mogu nekome da se povere i da taj neko prepozna posledice nasilja kojem su izloženi. Zbog toga je važna uloga zdravstvenog sistema i zdravstveni radnici zajedno sa policijskom službenicima imaju uključenu ulogu u prevenciji nasilja – kazala je Valentina Opančina istakavši da je Kabinet ministarke Tatjane Macure koji je podržao realizaciju ovog projekta, analizirao podatke Ministarstva unutrašnjih poslova koji pokazuju da je tokom prošle godine 21 žena na teritoriji Republike Srbije izgubila život kao žrtva nasilje u porodici. To je tragičan podatak ali je istovremeno to i najmanja brojka u poslednjih 15 godina i predstavlja značajno ohrabrenje za sve nas i govori da smo na dobrom putu da postignemo naš cilj – društvo bez nasilja, zaključila je Opančina.
U okviru projektnih aktivnosti koje je Institut za javno zdravlje Kragujevac sproveo zajedno sa udruženjem „Integrativni Global Centar“ obavljena su istraživanja u kojima je učestvovalo 60 Romkinja i 60 zdravstvenih radnika kako bi procenili njihove stavove i iskustva u vezi sa porodičnim nasiljem.
Rezultati istraživanja pokazali su da Romkinje u slučajevima porodičnog nasilja ne prepoznaju još uvek dovoljno zdravstveni sistem kao mogućnost pružanja pomoći u takvim situacijama.
Ono što zabrinjava je da porodično nasilje vrlo često bude skriveno i neprepoznato, da Romkinje prepoznaju stigmu, predrasude i ne prijavljuju nasilje, ne obraćaju se lekarima ni drugim nadležnim institucijama i zbog toga smo želeli da ih kroz ove projektne aktivnosti osnažimo da mogu da potraže zaštitu u slučaju porodičnog nasilja od zdravstvenih radnika, a da zdravstvene radnike edukujemo o načinima prepoznavanja, prijavljivanja nasilja i upućivanja na ostale institucije u sistemu – objašnjava prof.dr Snežana Radovanović, načelnica Centra za analizu, planiranje i organizaciju zdravstvene zaštite, Instituta za javno zdravlje.
Primećeno je da Romkinje još uvek prepoznaju samo fizičko nasilje i da ima puno prostora da se radi na prevenciji – smatra Svetlana Lazović, iz udruženja „Integrativni Global Centar“.