Veliko arheološko otkriće u srcu Šumadije: Pronađena mreža drevnih naselja
16
Sre, Apr

Vesti

Na području opštine Rača, arheolozi su došli do značajnog otkrića koje baca novo svetlo na istoriju ovog kraja. Tokom istraživanja u sklopu priprema za izgradnju državnog puta "Vožd Karađorđe", otkrivena su praistorijska naselja koja datiraju iz bakarnog, bronzanog i gvozdenog doba.

Istraživanja sprovedena tokom 2023. i 2024. godine, u saradnji srpskih arheologa sa stručnjacima iz SAD-a i Kine, otkrila su mrežu od 12 međusobno povezanih naselja. Ovi nalazi pokazuju da je reč o kompleksnom i dobro organizovanom društvu, čiji su stanovnici posedovali napredne građevinske i zanatske veštine.

"Radi se o masivnom utvrđenju koje je imalo strateški značaj. Pronašli smo brojne artefakte, uključujući ritualne posude, oružje i oruđe. Dodatnim istraživanjima potvrđena je prisutnost kamenih bedema, što ukazuje na visok nivo organizacije stanovništva tog perioda", izjavio je dr Miroslav Kočić, upravnik Centra za arheologiju "Dragoslav Srejović" Univerziteta u Kragujevcu.

Lasersko skeniranje iz vazduha omogućilo je detaljno mapiranje terena i otkrilo prisustvo odbrambenih struktura i staza. Prema arheolozima, monumentalni kameni zid dužine 11 metara i visine četiri metra ukazuje na to da su naselja bila pažljivo planirana i utvrđena.

Osim arhitektonskih ostataka, istraživači su pronašli i brojne dokaze o svakodnevnom životu drevnih stanovnika ovog kraja. Pronađeni alati za obradu tekstila i kože upućuju na to da su se stanovnici specijalizovali za proizvodnju ovog vrednog resursa.

Arheolozi ističu da je na teritoriji opštine Rača evidentirano više od 50 nalazišta, uključujući i lokalitete starčevačke kulture, jedne od najstarijih zemljoradničkih civilizacija na ovim prostorima. Planira se dalja rekonstrukcija otkrivenih struktura, kako bi ovaj jedinstveni arheološki lokalitet bio dostupan posetiocima i istraživačima iz celog sveta.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu