Karcinom pluća je najčešći oblik malignih bolesti u svetu i jedna od najtežih dijagnoza koju savremena medicina pokušava da pobedi. Srbija godišnje beleži više od 8.000 novih slučajeva, a gotovo 5.000 ljudi izgubi bitku sa ovom bolešću. Upravo zbog toga, rani skrining i prevencija postaju ključni faktori u borbi za život.
Upravo tu, u srcu Šumadije – u Kragujevcu, pokrenut je pionirski program ranog otkrivanja karcinoma pluća, koji već sada beleži prve značajne rezultate. Skrining se sprovodi u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac, a program obuhvata sve građane od 50 do 75 godina u sedam opština Šumadijskog okruga.
Reč je o trogodišnjem pilot-projektu koji zajednički realizuju Ministarstvo zdravlja, Institut za javno zdravlje "Batut", UKC Kragujevac i Dom zdravlja Kragujevac. Cilj je jasan – rano otkrivanje bolesti koja neretko protiče bez simptoma, a koja se u kasnijim fazama teško leči.
Direktor UKC Kragujevac, dr Slobodan Milisavljević, ističe da skrining podrazumeva snimanje pacijenata na niskodoznom skeneru: „Pregled je potpuno bezbolan, traje kratko, a doze zračenja su praktično jednake kao kod običnog snimka pluća. Ovaj program može spasiti živote.“
U Kragujevcu je formiran tim od pet radiologa i deset medicinskih tehničara koji svakodnevno, od 12 do 14 časova, obavljaju preventivne preglede. Do sada je pregledano 120 ljudi, a svi termini su popunjeni do kraja maja, što govori o rastućoj svesti građana o važnosti prevencije.
Radiolog dr Vladimir Trivić objašnjava proceduru: „Pacijenti se javljaju svom izabranom lekaru, zakazuje se termin i nakon snimanja možemo utvrditi da li postoje bilo kakve patološke promene.“
U fokusu programa su pušači starosti od 50 do 75 godina, ali cilj je da se skrining proširi i na građane starije od 40 godina, bez obzira na faktore rizika.
Građani Kragujevca već pokazuju odgovornost. Slađana Trifunović kaže: „Redovna kontrola mi je preporučena od strane lekara. Iako se trudim da živim zdravo, pušač sam i to me brine.“ Elena Đekić dodaje: „Nemam simptome, ali ne želim da nešto ostane skriveno. Dugogodišnji sam pušač i zato je ovo važno.“
Dr Milisavljević ističe da su kod oko 1,5 do 2 odsto pregledanih otkrivene visoko sumnjive promene koje su odmah upućene na dodatnu dijagnostiku i lečenje. Zanimljivo je da se za ovaj program interesuju i pacijenti iz drugih delova Srbije, što ukazuje na potrebu da se inicijativa proširi u nacionalni program.
Pored Kragujevca, skrining se sprovodi i u Beogradu i Novom Sadu, a plan je da se ova tri centra objedine u jedinstveni sistem koji bi omogućio dostupnost pregleda za sve građane Srbije starije od 40 godina.