Kad primite e-mail poruku u svoje sanduče, pogledate ko je poslao i verujete da je ta poruka zaista stigla od te osobe. Međutim, da li je to uvek tako?
E-mail adrese često su na meti hakera i spamera koji pod imenom nekog vašeg kontakta ili poznate firme, pa čak i policije, šalju e-mail poruku koja može skrivati zaražene sadržaje ili linkove.
Ako sumnjate da neki e-mail nije došao od osobe čije se ime prikazuje, postoje veoma jednostavni načini za proveru pošiljaoca.
"Lifehacker" savetuje da proverite podatke u zaglavlju e-mail poruke. U zavisnosti od programa koji koristite za pregledavanje e-maila, razlikuje se i to gde ćete naći tu mogućnost.
U slučaju Gmaila potrebno je da otvorite poruku i u desnom uglu pronaći ćete padajući meni i odabrati opciju "Pokaži izvor". Kod drugih preglednika opcija "Pokaži izvor" ili "Pokaži naslov" najčešće se nalazi u opcijama "View" ili "Tools".
Kad dobijete izvor, možda će vas zbuniti nizovi brojeva i slova i različite oznake. Bez brige, uz malo navođenja i uputstava snaći ćete se bez većih problema.
Ako niste sigurni u svoje znanje, možete da se poslužite alatom koji se zove "Google Messageheader" i koji će identifikovati kojim putem je poruka došla do vas i koliko je putovala.
Alternativa je korištenje "SpamCopa" koji će dešifrovati sve "čudne" informacije i čak poslati upozorenje o spamu administratoru sa čijeg domena e-mail sa spamom dolazi.
Za one koji žele da se "igraju" objasnićemo korak po korak kako da uđete u trag pošiljaocu.
Najstariji zapisi su na samom dnu zaglavlja, dok su oni najnoviji na samom vrhu. Pronađite najstariji zapis pored kojeg stoji "Received".
Kako biste otkrili ko je pošiljalac, pronađite ispod poslednjeg zapisa "Received" e-mail adresu osobe koja vam je navodno poslala e-mail (npr.
Red u kom se nalazi ime servera počinje rečju "from", nakon koje sledi niz brojeva, a potom reč "by" i ime servera (npr. elasmtp-curtail.atl.sa.earthlink.net).
Kopirajte ime servera i proverite ko je vlasnik domena na servisu "IP Whois".
U tom slučaju ne radi se o Yahoou pa možemo zaključiti da očito ni 'Ivan' nije poslao taj e-mail.
Naravno, ako vam je sumnjiv neki e-mail koji ste primili od poznate osobe, nemojte mu ili njoj odgovarati. Radije napišite novi e-mail ili nazovite osobu i pitajte je li ona poslala taj e-mail. A dok ne dobijete potvrdu da je e-mail zaista poslan s namerom, nemojte otvarati nikakve sadržaje ili linkove.
Bolje biti siguran, nego postati žrtva spamera.