KG: Buduće mame i tate, da li znate kakve će oči mati Vaše dete?
20
Sre, Nov

Zabava

Jeste li se pitali kako je moguće da dete dobije svetle oči, ako su mu roditelji smeđooki? Bapske priče da dete ima boju očiju na babu, dedu ili nekog trećeg rođaka nisu istinite, pročitajte šta kažu genetičari.

Ukoliko vam i mama i tata imaju plave oči, ili jedan roditelj ima zelene, a drugi plave - a vaše su braon, nauka kaže da postoji dobra verovatnoća da ste usvojeni. 

Ukoliko vam bar jedan roditelj ima braon oči, velika je verovatnoća da će i vaše biti te boje. Naime, ukoliko oba roditelja imaju braon dužice, i dete će imati istu boju u 75 odsto slučajeva. Ukoliko, pak, samo jedan od roditelja ima braon, a drugi se diči plavim ili zelenim očima, postoji 50 odsto šanse da dete nasledi tamnu boju. 

Genetski je nemoguće da dete dva plavooka roditelja ima braon oči. Isto tako je genetski nemoguće da dete zelenookog i plavookog partnera (bez obzira na pol) ima tamne oči. Jedino u slučaju da oba roditelja imaju zelene dužice postoji šansa da dobiju dete sa smeđim okicama, ali je i ona manja od jednog procenta.Ukoliko jedan partner ima braon, a drugi plave oči, takođe je nemoguće da dobiju dete sa zelenim očima.

Naime, boja očiju je određena jednim genom koji ima dva alela: dominantan i recesivan, pri čemu dominantan određuje tamnu boju očiju i osobe mogu da imaju genotipove AA (dominantan homozigot) ili Aa (heterozigot), a svetlu boju određuje recesivan alel pa su osobe sa svetlim očima genotipa aa (recesivan homozigot). 

Drugi princip, koji je manje popularan, nalaže da se boja očiju poligeno nasleđuje što znači da nju određuje veći broj gena pri čemu neki od njih imaju manji, a neki veći efekat na količinu pigmenta. Kod poligenog nasleđivanja već ne možemo biti tako isključivi kao u prvom tumačenju, ali uglavnom roditelji svetlih očiju imaju istu takvu decu.

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu