Naučnici tvrde da je čovek razvio sposobnost da pije alkohol pre 10.000 godina, kada je počeo da jede gnjilo voće.
Ispijanje alkohola je možda jedna od poslednjih velikih misterija čovečanstva koju je tim istraživača pokušao da razreši. Zaista, zašto je čovek počeo da pije alkohol?
Svi aspekti modernog načina života, od bola u ledjima do preteranog konzumiranja šećera, rezultat su istorije ljudske evolucije. Pokušalo se saznati više o odnosu čoveka i etanola, psihotrop supstance koja se nalazi u svim alkoholnim pićima.
Kako bi ustanovili kada je čovek stekao sposobnost da probavlja alkohol, naučnici su izvršili modelizaciju enzima ADH4, jednog od sastojaka u probavnom traktu koji omogućuje metabolizaciju etanola.
Oni su otkrili da je enzim naglo mutirao kada su naši preci promenili način života, tj. kada su sa drveća sišli na zemlju.
Prilikom teških vremena, kada je hrana bila oskudna, stekli su običaj da jedu prezrelo voće u kojima je fermentacijom došlo do proizvodnje alkohola. Da su naši preci mogli da biraju izmedju trulog i zdravog voća, svakako bi izabrali zdravo.
Jedan od interesantnih zaključaka studije odnosi se na zavisnost od alkohola: ako alkoholičare privlači piće to je možda s toga što je metabolizacija etanola nekada davno predstavljala korisnu stvar za preživljavanje.
Sve u svemu, ispada da je ispijanje alkohola rezultat davnog sakupljanja gnjilog voća u nedostatku bolje hrane.