Ovako će izgledati život ako okean proguta kopno
25
Pon, Nov

Zabava

Zastrašujuće mape sveta časopisa "National Geographic", na kojima su prikazane katastrofalne posledice topljenja ledenog pokrivača na Zemlji, ostavile su mnoge u strahu: kad bi voda zaista počela da guta kopno, kako bi čovek uspeo da se adaptira ni život na okeanu?

Mada naučnici ne predviđaju da će porast nivoa mora i okeana biti apokaliptičnih razmera, sva je prilika da će do njega ipak doći, zbog čega ćemo u decenijama koje dolaze početi da naseljavamo okeane.

Nekoliko grupa naučnika trenutno istražuju tehnologije koje bi omogućile stvaranje plovećih gradova, pre svega pouzdane izvore hrane i energije.

Tehnologija nazvana “plutajući ribnjaci”, koju je razvila kompanija “Kampači farms”, tokom vremena treba da zameni klasične farme riba na jednom mestu.

Kavezi koji će biti praćeni GPS uređajima imaće mrežu isprepletanih bakarnih žica kako bi se omogućio konstantan ulazak sveže vode iz okeana, bez izbacivanja dragocene ribe. Ove prototipe nosiće struje okeana, pri čemu će njihov kurs povremeno bit korigovan.

Gradovi na vodi sa posebnim elektranama

Kompanija “Šel” namerava da već iduće godine u vodama australijske severozapadne obale usidri najveću plutajuću ofšor strukturu na svetu, “Prelude Floating Liquefied Natural Gas facility”, koja će označiti pravu revoluciju na polju elektrana na vodi.
Ova masivna struktura imaće dužinu četiri, a širinu jednog fudbalskog terena. Biće otporna na tajfun pete kategorije i proizvodiće prirodni gas u količini koja odgovara količini od 100.000 barela nafte dnevno.

Grupa “Blu revolušn Havaji”, koju predvodi profesor Patri Takaši, je planirajući budućnost sa hiljadama plovećih gradova, osmislila velike brodove opremljene postrojenjima za konverziju toplote u energiju.

Radi se o “Otec elektranama” zahvaljujući kojima bi topla voda sa površine okeana dolazila u interakciju sa hladnom vodom koja iz dubine dospeva na površinu i tako pokrenula veliku turbinu za proizvodnju energije. Hladna vode koja se pumpa na površinu sadrži urpavo onoliko hranljivih supstanci, uključujući fosfor, koliko je neophodno za rast biljaka.

“Otec” tehnologija već je testirana na Havajima, a kineska grupa “Reinvud” nedavno je najavila planove za izgradnju elektrane od 10 megavata, prve na pučini okeana, nedaleko od provincije Fudžijan, u Južnom Kineskom moru.

Zahvaljujući obilju Sunčeve svetlosti i ogromnom prostoru, na imanjima na okeanu moći će da se proizvede dovoljno hrane, a prema nekim procenama, do 2050. godine u dubokom moru mogle bi da se nađu stotine ovakvih elektrana.

Supergrad budućnosti

Britanski dizajner Fil Poli razvio je koncept grada na vodi u obliku međusobno povezanih sferičnih modula.

Ovi moduli bi zaranjali ispod površine za vreme oluje, dok bi po lepom vremenu ostajali na površini.

{jathumbnail off}

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu