Tropske temperature negativno utiču i na zdrave osobe - mogu izazvati nervozu, pad pritiska, pospanost, širenje krvnih sudova... Lekari kažu da je pri ovakvim temperaturama voda najbolji saveznik, što se ne može reći za kaloričnu, slanu i začinjenu hranu, šećer i tablete za smirenje.
Temperatura u Srbiji, počev od danas biće tropska – u većini mesta ona neće silaziti ispod 35 podeoka, a u nekim mestima iznosiće i 40 stepeni Celzijusovih. Ovakav period obično bude obeležen kolapsima, nesvesticama i padanjem u nesvest kako hroničnih bolesnika tako i zdravih osoba zbog čega stručnjaci apeluju na građane da izbegavaju boravak na direktnom suncu, uvek uz sebe imaju vodu, obustave sve fizičke i sportske aktivnosti, što više odmaraju i borave u rashlađenim prostorijama.
Najbitniji su unos tečnost i odabir garderobe, odnosno treba nositi prirodne i svetle materijale. Obavezno treba zaštiti oči, glavu i kožu. Obuća treba da bude konforna, jer usled dugog stajanja i vrućine može doći do otoka potkolenica. Najbolje je jesti hranu koja nema puno kalorija, kako bi se izbeglo dodatno zagrevanje organizma. Najbolje je jesti sveže kao i bareno voće i povrće, ribu i meso sa roštilja. Sve što se jede i pije trebalo bi da bude sa što manje šećera, što manje masti i soli.
Trebalo bi boraviti što više tamo gde ima puno drveća, na primer u parkovima pogotovo u ranim jutarnjima satima. Birati ulice koje su u senci a izbegavati vožnju gradskim prevozom. U vodu nikako ne treba ulaziti punog stomaka, niti u alkoholisanom stanju. Nikako se ne sunčati i ne spavati na direktnom suncu jer ultravioletno zračenje nastupa tek sedam-osam sati kasnije, tako da uveče oko 20 sati može da se pojavi groznica, glavobolja, vrtoglavica, nagon za povraćanjem.
Boravak na suncu izaziva znojenje. Ukoliko se osoba prekomerno znoji, kako ne bi gubila tečnost, trebalo bi što više, koliko god je to moguće, da boravi u rashlađenom prostoru i u hladovini.