Svako ko je ikada oboleo od ozbiljne upale bubrega zna da ceni savete starijih da ih bolje čuvamo.
Kada bol parališe telo i nađete se na pregledu, upala je već ozbiljno zahvatila vaš organizam. Ako zakaže bubreg, sledi dijaliza, a u najgorem slučaju transplantacija. Rano otkrivanje oboljenja bubrega je ključno za uspešno lečenje, pa je dobro poznavati simptome. Ovu su siptomi:
Osećaj zbunjenosti , konfuznosti je prvi siptom da nešto nije u redu.Slaba cirkulacija koja se pojavljuje kod bolesti bubrega direktno utiče na slab dotok kiseonika u mozak. To uzrokuje nemogućnost pamćenja, vrtoglavicu i probleme sa koncentracijom.
Gubljenje daha na dva načina može biti povezano sa radom bubrega.Prvo, višak tečnosti koji se stvori u telu, putuje prema plućima. Drugo, anemija vašem telu uskraćuje kiseonik, pa teže i dišete. Izgubiti dah zbog vežbanja je donekle prihvatljivo, ali ukoliko se to događa bez očiglednog razloga, lekar je prva adresa na koju treba otići.
Upala bubrega se takođe prepoznaje po bolovima u leđima, bočnoj strani torza, ali i u nogama. Bol mogu da uzrokuje i kamenje u bubregu.
Drhtanje i smrzavanje u toploj sobi očigledan su znak upale bubrega. Zdravi bubrezi podstiču proizvodnju hormona koji stimulišu crvena krvna zrnca zaslužna za distribuciju kiseonika po našem telu. Upala bubrega zaustavlja proizvodnju tih hormona i uzrokuje anemiju. Slaba cirkulacija i neispravan rad bubrega rezultuju stalnim osećajem hladnoće.
Ukus metala, tako se može opisati nedostatak ukusa u ustima koji je uzrokovan upalom bubrega. Toksini, koje bubrezi nisu izbacili iz tela uzrokovaće i neprijatan dah. Zbog gubitka ukusa, dolazi do averzije prema hrani, posebno mesu.
Jedan od najranijih simptoma oboljenja bubrega je umor. Svi ga ponekad osećamo, ali ukoliko se budite mrtvi umorni i nakon dobrog sna, onda nešto nije u redu. Umor nastaje zbog nedovoljnog broja crvenih krvnih zrnaca, što smanjuje dotok kiseonika, a sve zajedno rezultuje anemijom i umorom kojem kao da nema leka.