RODITELJI, OPREZ: Hitno povlačenje dečijih čajeva?!
19
Sub, Apr

Zdravlje

Složeni čaj za decu“ za apetit i "gorki čaj za želudac" za odrasle, kao i još neki sa probelmatičnim sastojcima , nisu bezbedni za upotrebu i morali bi da se povuku sa rafova.

Pojedine apoteke pravile su, ili u ponudi imale čajeve koji sadrže sastojke koji suštini ili ne odgovaraju dobi za koju su naznačene, i kao takvi ne bi trebalo više da se prave i prodaju u apotekama.

Agencija za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) zatražila je od nadležnih hitno uklanjanje takvih čajeva sa spiska galenskih lekova, odnosno onih koji se prave u apotekama, jer sadrže biljke koje mogu da budu štetne po decu i odrasle.

Recimo, sastav biljaka čajne mešavine za decu (Species compositae pro infantibus) problematičan je, jer neke od njih ne bi smele da uzimaju osobe mlađe od 18 godina!

"Čaj sadrži koren sladića, a ne preporučuje se za decu i osobe koje su mlađe od 18 godina, zatim plod anisa, koren valerijane i hajdučku travu, koje ne bi trebalo da upotrebljavaju deca mlađa od 12 godina, kao i nanu, koju ne bi trebalo da piju deca mlađa od četiri godine. Koren belog sleza, koji je takođe u sastavu tog čaja, ne bi trebalo da se daje deci mlađoj od tri godine.

Valerijana, koja se koristi za smirenje, može da ispolji jače sedativno dejstvo na decu, hajdučka trava da utiče na veće lučenje sokova za varenje, a dejstvo pojedinih biljaka nije klinički ispitano na deci i "gorki čaj za želudac“ (Species amarae), koji se pravi za odrasle, nije preporučljiv zato što je u njegovom sastavu koren iđirota, koji sadrži toksične materije.

"Koren te biljke sadrži jedinjenje azaron, koje u većim količinama može da izazove povraćanje, proliv, bolove u želucu, nadražuje sluznicu".

U Agenciji za lekove kažu da je radna grupa uočila nepravilnost i zastarelost spiska galenskih lekova u koje spadaju "gorki čaj za želudac" i "složeni čaj za decu".

"Oni se iz bezbednosnih razloga ne smeju nalaziti na spisku biljnih lekova, apoteke ne bi trebalo da ih prave i prodaju. Stoga je radna grupa smesta tražila da se hitno preduzmu koraci njihovog uklanjanja sa liste galenskih lekova. Nemamo ingerencije da kontrolišemo tržište i samo smo apelovali da se ti biljni lekovi više ne prave", navode u Agenciji.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu