Veliki broj ljudi naročito u periodu kada se povećava unos hrane tokom zime i praznika, i konzumiranja masne hrane, alkohola ima problema sa varenjem.
Procenjuje se da 20 – 25% odraslih osoba od cele populacije, dakle čak svaka peta osoba, ima simptome nadutosti stomaka, osećaj rane sitosti i punoće u želucu, podrigivanje, jaku nadutost stomaka, gasove, gorušicu I druge probleme koji se stručno nazivaju dispepsija.
Šta je dispepsija? Dispepsija je problem sa varenjem, a odnosi se na otežano varenje u segmentu jednjaka I želuca.
Iako postoji mišljenje da svako ko ima problem sa želucem ima čir, činjenica je da je to oboljenje mnogo ređe od dispepsije od koje boluje tri četvrtine pacijenata.
Dispepsija u većini slučajeva ne predstavlja ozbiljno oboljenje, tako da pacijenti mogu sami efikasno i brzo da otklone pomenute tegobe i simptome.
Regulisanje ishrane je jedan od načina pomoću kog se mogu zaustaviti želudačni problemi. Pre svega, potrebno je, pored redovna tri do četiri obroka koje je bitno konzumirati uvek u isto vreme i bez žurbe, izbaciti ili smanjiti upotrebu određene hrane ili pića za koju se zna da će uticati na simptome teškog varenja.
Takođe, neophodno je smanjiti „grickalice“, jer ta vrsta hrane često sadrži visok nivo masti i samim tim može da pogorša simptome. Međutim, današnji tempo i stil života, često dovodi do odstupanja od redovne i izbalansirane ishrane.
Takođe, dešava se da i pored samodiscipline u ishrani, i dalje javljaju tegobe sa varenjem. U tom slučaju, stručnjaci preporučuju uzimanje delotvornih i pristupačnih preparata-prokinetika koji se mogu kupiti u apotekama.