Mikrotalasna: Tihi ubica ili...
11
Pet, Apr

Zdravlje

Praktične su, funkcionalne, štede novac i vreme, odleđuju, podgrejavaju i jednostavno nam mogu olakšati život. Ali, nekima ovo ne znači ništa jer su uverenja da ova sprava nanosi telu više štete nego koristi. Razlog je (uglavnom) taj što se uz ovu spravu veže jedna, a za mnoge čak i strašna reč, a to je – ‘zračenje’! Međutim …

Kako zapravo radi mikrotalasna?

Mikrotalasna peć ne proizvodi toplinu direktno kao klasična peć, već se unutar nje stvara magnetsko polje s mikrotalasima koje proizvodi elektronska cev magnetron. Ti se mikrotalasi usmeravaju u namirnicu te izazivaju trenje molekula vode prisutnih u njoj i na taj način stvaraju toplinu koja zagrejava i termički obrađuje hranu. Zato se namirnice koje sadrže puno vode kuvaju ili peku puno brže od ostalih.

Energija mikrotalasa pretvara se u toplinsku energiju čim je hrana apsorbira, što znači da hrana ne može postati “ozračena” ni na bilo koji drugi način onečišćena takvim načinom obrade. Nema, dakle, nikakve opasnosti od zračenja ni za osobu koja rukuje mikrotalasnom pećnicom jer se mikrotalasi ne šire izvan pećnice, a njihova se emisija prekida čim se otvore vrata.

Mitovi

Mit #1: Mikrotalasna uništava hranjive materije – Bilo da koristite mikrotalasnu, gril ili štednjak na solarnu energiju na gubitak hranjivih materija utiče toplina i vreme kuvanja, a ne metoda zagrejavanja. Što duže i na većoj toplini kuvate hranu to se više gube osetljive materije poput vitamina C.

Mit #2: Radijacija iz mikrotalasne stvara opasne hemijske spojeve u hrani – Radijacija je reč koja izaziva strah, ali zapravo označava energiju koja putuje u talasima i širi se putem. U radijaciju spadaju mikrotalasi, radio talasi i talasi energije koju vidimo kao svetlost kao i opasnije X-zrake i gama zrake koje predstavljaju zdravstveni rizik. Mikrotalasi s kojima se kuva hrana je daleko slabiji oblik radijacije od X-zračenja. Osim toga promena koja se zbiva s hranom u mikrotalasnoj posljedica je uticaja topline, a ne samih mikrotalasa.

Dakle …

Priprema hrane u mikrotalasnoj može biti čak ekonomičnija od kuvanja i pečenja na klasičnom šporetu ili u pećnici zato što su namirnice puno brže kuvane ili pečene, a kod zagrejavanja zagreva se samo hrana, ne i cela unutrašnjost pećnice. Kuvanje i pečenje u mikrotalasnoj ne utiču na nutritivnu vrednost namirnica ništa više od klasičnih načina pripreme. Naprotiv, hrana pripremljena u mikrotalasnoj čak može zadržati veći dio sadržaja minerala i vitamina zahvaljujući tome što se kuva i peče brže.

Šta ide, a šta ne u mikrotalasnu

Kod kupovine keramičkog, staklenog, plastičnog i silikonskog posuđa proverite ima li oznaku da se može koristiti u mikrotalasnim pećima. Plastične tube, podloške od polistirola, posudice i tanjuriće za jednokratnu upotrebu te za čuvanje hrane u frižideru ne stavljajte u mikrotalasnu pećnicu jer ti materijali nisu otporni na visoke temperature. Mogu se otopiti i deformisati te zagaditi hranu štetnim hemijskim materijama. Voštani papir, foliju otpornu na mikrotalase ili vrećice za pečenje možete koristiti bez brige jer su pouzdano otporni na mikrotalase.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu