Apelacioni sud pravosnažno oslobodio bivšeg direktora "Grmeča"
25
Pon, Nov

Hronika

Apelacioni sud pravosnažno oslobodio bivšeg direktora "Grmeča" Rajka Unčanina i još troje rukovodilaca optužbi da su odgovorni za eksploziju u "Grmeču" 1995.

Tada je, podsetimo, poginulo 11 radnika, a 10 teško povređeno.

Tom odlukom potvrđena je prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu kojom su rukovodioci "Grmeča" prošle godine oslobođeni odgovornosti za krivično delo izazivanje opšte opasnosti, objavljeno je na sajtu Apelacionog suda.

Taj sud smatra da veštaci nisu jasno pouzdano i saglasno mogli da se izjasne o uzrocima paljenja smeše na dvovaljku i eksplozije, usled nedostatka materijalnih dokaza, zbog čega su uzroci paljenja smeše i potom eksplozije ostali neutvrđeni.

Dalje se navodi da samim tim nisu mogli biti nedvosmisleno utvrđeni eventualni propusti okrivljenih u vezi sa tim uzrocima, i stoga je pravilno prvostepeni sud doneo presudu kojom je okrivljene oslobodio od optužbe.

Osim Unčanina, optužbi su oslobođeni bivši tehnički direktor "Grmeča: Slobodan Komatina, Vladica Božić i Radislav Čobanin iz preduzeća „JPL Sistems", koje je bilo naručilac ovog posla.

U optužnici iz avgusta 1995, navodi se da je u maju iste godine u "Grmeču" organizovana proizvodnja gorivne trake kompozitnog raketnog goriva, koja je dovela do eksplozije.

Optuženi su se teretili da su organizovali proizvodnju gorivne trake, koja u sebi sadrži zapaljivu i potencijalno eksplozivnu komponentu, iako su znali da "Grmeč" u celini, kao i još dva pogona nisu registrovani za proizvodnju zapaljivih i eksplozivnih materija. Takođe nisu prethodno obezbedili da se preduzmu neophodne odgovarajuće zaštitne mere, iako su to bili dužni da učine.

Sa njih je pravosnažnom presudom skinuta i svaka odgovornost da su znali da nemaju tehničku dokumentaciju za „tehnološki postupak“ za proizvodnju ovako opasnih materija, da radnici koji će se angažovati za izvlačenje gorivne trake nisu osposobljeni i obučeni za bezbedni rad sa eksplozivnim materijama.

U toku izvlačenja gorivne trake, usled svega toga najpre došlo do paljenja, te želiranja mase, a zatim do prelaska u detonaciju i eksploziju na dvovaljku i preostale smeše za gorivnu traku koja je suprotno Pravilniku o zaštiti na radu ostavljena na pogonu. Tom prilikom od te snažne eksplozije poginulo je 11 lica, dok je 10 lica zadobilo teške telesne povrede. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu