Ako do decembra ne dođemo do sopstvenog uglja iz kopa „Tamnava zapadno polje“, koji je pod vodom, naš prioritet će biti uvoz uglja iz zemalja u okruženju. Razmatramo više scenarija, a idealan bi bio da do decembra uspemo da osposobimo najveći kolubarski kop. Sledeći scenario bi bio da uvozimo ugalj, a opcija je i nabavka struje iz regiona, istakao je u sredu Aleksandar Antić, ministar energetike i rudarstva na otvaranju solarne elektrane koja je na 2,5 hektara nikla nedaleko od Beočina.
Prema njegovim rečima, čim bude završen plan zaštite životne sredine Kolubare, koju EPS radi u saradnji sa Svetskom bankom, firma koja je izabrana na tenderu počeće veliko ispumpavanje lazarevačkog kopa.
Naš energetski sistem je prenapregnut, zbog toga što nam nedostaju količine uglja iz „Tamnave“. Sav ugalj ide ka TE „Nikola Tesla“ i na deponiji je trenutno više od dva miliona tona ugalja, rekao je Antić. Akumulacija je na najvećem nivou. Kod gasa je situacija kompleksna zbog sukoba u Ukrajini, ali optimista sam i verujem da je svima u interesu da gas nesmetano teče.
On je najavio da se pregovara o nabavci dodatnih količina gasa ako zatreba, naglasivši da već imamo nekoliko ponuda za nabavku određenih količina gasa. Kako je podsetio, u skladištu „Banatski Dvor“, sada imamo 465 miliona kubika gasa.
Razgovaramo i sa ruskim partnerima, da ranije povučemo jedan deo gasa i da ga uskladištimo u Mađarskoj, istakao je Antić. To, naravno, prouzrokuje dodatne troškove, pa smo svi u Vladi u stalnoj koordinaciji i o tome će se odlučivati u skladu sa relevantnim procenama. Skladištenje sto do dvesta miliona kubika gasa bio bi dodatni trošak od 15 miliona do 25 miliona dolara. On je podsetio da je u skladištu „Banatski Dvor“, zaključno sa avgustom završeno punjenje i da sada imamo 465 miliona kubika gasa.