CloudFlare je veoma popularan servis, koji ima osnovnu namenu da optimizuje vreme učitavanja web sajtova i zaštiti ih od sigurnosnih pretnji sa interneta poput DDOS i SQL injection napada, cross site scripting, spam.
Servis je aktivan od 2009 godine, a trenutno njegove usluge koristi više od 1500000 sajtova na internetu.
Zasniva se na upotrebi CDN tehnologije, koja funkcioniše na principu keširanja statičkih sadržaja web sajta, koji se zatim dostavljaju krajnjim korisnicima pomoću lokacijski najbližih servera. Za čuvanje ovog sadržaja zadužena je serverska infrastruktura CloudFlare servisa, raspoređena u 24 data centra širom sveta.
Na ovaj način, omogućuje se dva puta brže učitavanje bilo kog sajta i što je takođe veoma bitno, sistem keširanja organizovan na ovaj način, za 65% smanjuje broj zahteva upućenih serveru, a ukupan bandwidth smanjuje za oko 60%.
CloudFlare kešira samo statički sadržaj sajta kojeg servisira, pri čemu originalni hosting i dalje u potpunosti zadržava svoju funkciju i ostaje nepromenjen. Svi dinamički sadržaji se preuzimaju direktno sa hostinga.
Kada je u pitanju bezbednost, CloudFlare nudi niz mehanizama koji uključuju zaštitu od denial of service (DOS) i SQL injection napada, sprečavanje cross site scripting-a, detekciju i neutralizaciju raznih tipova spamovanja.
U slučaju nedostupnosti originalnog hostinga, CloudFlare održava sajt online pomoću limitirane kopije najpopularnijih web stranica, koju poseduje u svojoj memoriji.
Da bi ste postali korisnik CloudFlare servisa potrebno je da posedujete web sajt sa odgovarajućim domenom, hostovan kod nekog od provajdera web hosting usluga. Pri aktiviranju CloudFlare usluge, postojeći provajder i hosting ostaju nepromenjeni, a jedina promena koju je potrebno uraditi podrazumeva izmenu određenih DNS podešavanja.
Procedura registracije za korišćenje CloudFlare servisa traje 5 minuta, a osnovni CloudFlare servis je besplatan.