KG: Softveraši se udružuju
24
Ned, Nov

IT

U Kragujevcu formiran klaster firmi iz Šumadije i Pomoravlja koje se bave informacionim tehnologijama

 Kako našim privrednicima i državi objasniti da su kvalitetni računarski programi preduslov razvoja svake privredne grane, samo je jedno od pitanja pokrenuto juče u Kragujevcu, gde je u Biznis inovacionom centru (BIC) formiran klaster firmi iz Šumadije i Pomoravlja koje se bave informaciono-komunikacionim tehnologijama.

Povodom najava dolaska svetskih giganata iz ove oblasti u našu zemlju, rečeno je i sledeće: investicije iz inostranstva su važne, ali mi moramo da stvaramo svoje razvojne centre. Što se države tiče, njoj je zamereno da je troma i da ne reaguje na pravi način, pa je softverašima iz ovog regiona, ali i cele Srbije, preporučeno da se okrenu sebi.

Inicijativa o formiranju šumadijsko-pomoravskog IKT klastera potekla je od Marka Bojovića, direktora „Net efekta“, jedne od firmi koja je iskoristila pomoć kragujevačkog BIC-a.

– U našem klasteru biće dvadesetak firmi iz ovog regiona. Povezujemo se radi zajedničkog učešća u projektima i nastupa na tržištu, s ciljem da povećamo konkurentnost svake od članica ovog poslovnog udruženja – objasnio je Bojović.

Prema rečima Vojislava Veljkovića iz BIC-a, „Net efekt“ je samo jedna od nekoliko softverskih firmi koje su opstale na tržištu zahvaljujući, jednim delom, i kragujevačkom Biznis inovacionom centru koji početnicima u poslu omogućava iznajmljivanje radnog prostora pod povoljnim uslovima i daje svojevrsnu logističku podršku.

– Od tridesetak naših „stanara“, pet firmi je iz sektora informaciono-komunikacionih tehnologija, što je dobar znak da smo prepoznali koliko je ova oblast važna za razvoj naše privrede, ali i celokupne zajednice – rekao je Veljković.

Osnivanje šumadijsko-pomoravskog IKT klastera podržala su ista takva udruženja iz Beograda, Niša i Vojvodine, ali i Ministarstvo privrede i finansija, koje podržava male firme IT sektora.

Iako predstavnik vlade, budući da je u pomenutom ministarstvu savetnik za start-ap projekte, Dejan Restak je juče u Kragujevcu govorio i o nekim negativnim aspektima naše strategije u oblasti informacionih tehnologija, koja se po poslednjim najavama državnih funkcionera zasniva na dolasku svetskih giganata u našu zemlju.

– Inostrane investicije su važne, ali ako želimo da profit i pamet ostanu ovde, moramo da stvaramo svoje, autentične centre razvoja – rekao je Restak, dodajući da je zbog „Fijata“ i velikog broja stranaca Kragujevac plodno tle za „menjanje navika“ i prihvatanje stava da „niko nama neće pomoći, ako ne pomognemo sami sebi“.

Objašnjavajući da zadatak klastera nije u tome da svojim članicama obezbedi klijente i posao, već da jednoj privrednoj oblasti obezbedi svojevrsno geografsko poreklo, direktor vojvođanskog IKT klastera Milan Šolaja osvrnuo se, takođe, na „komplikovan“ odnos države i privatnog sektora, stavljajući u prvi plan inventivnost mladih stručnjaka i menadžerske sposobnosti vlasnika tek formiranih firmi.

– Državni aparat je trom, često ne reaguje na pravi način, a vi ne možete da čekate da se to promeni, već morate sami da radite – poručio je Šolaja softverašima iz Kragujevca i centralnog dela Srbije.

izvor: Politika

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu