Niko u Srbiji građanima ne može da garantuje da je meso koje se nudi na našem tržištu zdravo i kvalitetno. Veterinarski inspektori koji kontrolišu samo legalne tokove proizvodnje i prometa tvrde da je sve u redu, ali iz meseca u mesec „tresu“ nas afere o prodaji pljeskavica od crknutih životinja, crvima u pošiljci sa mesom za Rusiju, o klanju i prodaji stoke na poljanama, švercu argentinskih i brazilskih šnicli...
Godinama strepimo, jer još nije okončan ni proces zbog optužbi iz 2010. godine, da se u Srbiji trguje neispravnim mesom iz Južne Amerike.
Odgovorni za kontrolu mesa tvrde da je ono ispravno, ali stvarnost ih demantuje. Jer, propusta je sve više i sve češće do kupaca stiže meso koje je opasno za ljudsku upotrebu. Nepoštovanje zakonskih regulativa i prebacivanje „vrućeg krompira“ nadležnosti između inspekcija, ali i blage kazne, ostavljaju ogroman prostor za mešetare kojima je profit iznad svega.
Koliko su „oštre“ i delotvorne sankcije za mesare koji ne prezaju da trguju lešinama, najbolje govore slučajevi da pojedinci kolju stoku po poljanama, garažama, i da prodaju životinjski otpad kao hranu za ljude!?
Potrošače najviše plaši to što klaničari za proizvodnju prerađevina koriste meso iz Brazila i Argentine i drugih zemalja, koje preko Kosova i Crne Gore stiže zamrznuto.
Ne znamo šta jedemo, niti nam neko sa sigurnošću i uz validne dokaze može garantovati da je meso ispravno, upozorava Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije. Čak i za robu koja je u legalnim tokovima ne možemo biti sigurni da je dobrog kvaliteta, kada znamo da imamo oko hiljadu registrovanih klanica, za čiju kontrolu je zadužen izuzetno mali broj inspektora.
On ukazuje i na problem što veterinarske inspekcije, time što ne objavljuju imena firmi koje krše zakon, postaju saučesnici.
Narod mora da zna ko je prodavao meso i mesne prerađevine koje su zaplenjene i uništene, naglašava Papović. To treba da se zna, kako ljudi ne bi više kupovali kod njega. Država nikada nije objavila imena firmi koje se bave uvozom mesa iz Argentine i Brazila, posle afere iz 2010. Nelogično je i što uvozimo ogromne količine mesnih prerađevina iz Makedonije, a znamo da Makedonci kod nas kupuju svinje.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije Nenad Budimović kaže da najviše uvozimo svinjsku plećku od koje se preradom dobijaju čajne kobasice, a robu kupujemo u Nemačkoj, Mađarskoj, Danskoj, Španiji...
Iz Argentine i Brazila se legalno uvoze samo junetina i govedina, ali to su zanemarljivo male količine, priča Budimović. Mi se bavimo analizama u zakonskim okvirima, a količina mesa koja se prošvercuje ne može se ni naslutiti. Srbija proizvodi dovoljno svinjskog mesa za svoje potrebe, oko 250.000 tona godišnje.