Promocija zbornika Stanislava Krakova u biblioteci
24
Ned, Nov

Kultura

Danas, u 18 časova, u Galeriji Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“, u ulici Dr Zorana Đinđića broj10, biće predstavljen zbornik „Stanislav Krakov: avangarda, margina, nasleđe“.

 Zbornik je pripremila i izdala kragujevačka biblioteka. Ovim izdanjem Narodna biblioteka „Vuk Karadžić“ radovima mlade generacije kritičara i tumača književnosti pokušava da skrene pažnju na dugo zapostavljanog pisca Stanislava Krakova, Srpskog oficira, novinara, književnika i filmskog reditelja, koji je bio je primer pravog borca, slobode pisanja i političkog delovanja, između dva svetska rata. Promociji će prisustvovati neki od autora zbornika, dr Časlav Nikolić, dr Vladimir B. Perić i Aleksandra Matić. Moderator večeri je bibliotekarka Tatjana Janković, a govoriće i direktor biblioteke, Mirko Demić, koji je radio na pripremi zbornika.

Stanislav Krakov rođen je pre 120 godina u Kragujevcu, gde mu je otac službovao kao vojni lekar. Majka Persida, rođena Nedić, bila je praunuka kneza Stanoja i sestra generala Milana Nedića. Stanislav Krakov je kroz svoj život prošao četiri rata. Preživeo je albansku golgotu i među prvima stigao na vrh Kajmakčalana. Iz balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, nosilac je najviših srpskih i savezničkih odlikovanja, poput ordena “Belog orla sa mačevima” IV stepena, dve zlatne medalje za hrabrost, počasnog zvanja “Oficir rumunske krune”, “Albanske spomenice” i “Krsta milosrđa”.

Spadao je među najuticajnija i najpopularnije novinare Kraljevine Jugoslavije. Bio je član redakcije i urednik listova “Naša krila” i “Telegram”, a potom novinar i direktor Radio Beograda. Za vreme Drugog svetskog rata, u Beogradu je uređivao listove “Novo vreme”, “Obnova” i “Zapisi”.Kao književnik, prvu pripovetku “Smrt poručnika Ranđića” objavio je u časopisu “Misao” 1919. godine. Napisao je romane “Kroz buru” i “Krila”, putopis “Kroz južnu Srbiju”, memoarsku prozu “Naše poslednje pobede”, knjigu pripovedaka “Crveni Pjero”, a od istorijsko-publicističkih dela napisao je “Plamen četništva”, “Prestolonaslednik Petar” i “General Milan Nedić”. Njegovo autobiografsko delo je “Život čoveka na Balkanu”. 

Bavio se i filmskim stvaralaštvom i autor je poznatog filma “Za čast otadžbine” koji je premijerno prikazan 25. marta 1930. godine. Umro je kao zaboravljeni emigrant, 15. decembra 1968. godine u Sent Žilijenu u Francuskoj, u potpunoj bedi.

GTO
 

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu