Predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković-Palma je na sastanku sa političko-privrednom delegacijom grčke regije Pele, pozvao grčke privrednike da ulažu u Jagodinu i Srbiju.
Marković je sa saradnicima primio delegaciju grčke regije Pele od 50 članova koju predvodi viceguvrener Pelea Teodoros Teodoridis i gradonačelnici Edese Dimitrios Janu i Almopije Binos Dimitrios.
Pozdravlajući goste, na zajedničkom sastanku sa privrednicima Jagodine u Skupštini grada, Marković je istakao da je Jagodina grad u Srbiji koji se najbrže razvija i pozvao privrednike Grčke da grade fabrike u Jagodini i Srbiju.
U Srbiji vlada ekonomska i politička stabilnost i Srbija je za članice Evropske unije (EU) odskočna daska za izvoz u Rusku Federeciju, sada kada je EU uvela sankcije Rusiji, istakao je Marković.
On je grčkim privrednicima za izgradnju preduzeća dao besplatno dva hektara zemlje da grade.
Srbija i Grčka imaju dugogodišnju političku, privrednu, prijateljsku i svaku drugu saradnju i investitori iz Grčke su dobrodošli u Srbiju, istakao je Marković.
Prema njegovim rečma, za dve države je važno da Grčka pomogne Srbiji na putu za ulazak u EU i da se poveća ekonomska saradnja.
Marković je ukazao da su u Srbiji donete neke reforme, istakavši da su donete na vreme.
"Biće smanjene plate i penzije, ali mnogo manje nego u vreme reformi u Grčkoj. Maksimum deset odsto i to onima koji imaju preko 230 evra penziju i platu. U Grčkoj su plate smanjene u proseku 50 do 60 odsto, ako se ne varam i poreske stope su takođe povećane", rekao je Marković i dodao da će Srbija da se ugleda na Grčku kada je nešto lepo, "a kada je nešto loše da to loše bude kod nas mnogo manje nego što je bilo u Grčkoj".
Kada je u pitanju ekonomska saradnja Marković je izneo mišljenje da za ono što se uvozi u Grčku iz drugih zemalja a Srbija to ima, Srbija treba da ima prednost.
On je podsetio da ogroman broj građana Srbije letuje u Grčkoj čime su doprineli izgradnji mnogih gradova i opština u toj zemlji.
"Imamo i zajedničkog, mogu slobodno reći neprijatelja, a to je Albanija", rekao je Marković i podsetio na incident tokom utakmice Srbija - Albanija kada je dronom spuštena zastava "velike Albanije".
Poznato je da projekat velike Albanije obuhvata deo Grčke, Makedojije, Crne Gore i Srbije, rekao je Marković i dodao da mu je žao što "evropa nije adekvatno reagovala".
"Da se tako nešto desilo na primer u Španiji, Itlaiji ili nekoj drugoj evroposkoj državi bio bi to težak terorizam a kada je u pitanju Srbija onda je to provokacija. Ako je za Ameriku terorizam ono što se dešava u pojedinim državama Evrope, onda Amerika da otvori oči i da definiciju terorizma koristi i za ono što se dešava u Srbiji", rekao je Marković.
Zahvaljujući se na gostoprimstvu Teodoridis je istakao da je "teško pratiti Markovića, svaka čast za to što radi" i da je od nerazvijenog i pomalo zapuštenog mesta napravio "grad za ugled".
"Grčka će pomoći Srbiji za ulazak u EU, a ulazak u EU otvoriće nove vidike, nove puteve. Siguran sam da će EU biti zadovoljna Srbijom", rekao je Teodoridis i dodao da je EU najveće tržište na planeti i da "može da se nosi" sa Amerikom i Azijom.
"To treba da bude oružje za razvoj naših država. Put koji treba da izaberemo mora biti ekonomski", ocenio je on i istakao da se bezbroj puta pokazalo da ekonomija i diplomatija nisu nezavisne "Srbija i Grčka, Jagodina i Pele, moraju povećati saradnju u okviru promena koje se dešavaju oko nas, u velikoj svetskoj ekonomskoj krizi, na Balkanu posebno kod nas u Mediteranu", rekao je Teodoridis.
Što se tiče politike i projekta "velike Albanije", neko mora u EU da uzme taj slučaj u svoje ruke, a mi ćemo nastaviti da gledamo naš narod, zaklučio je Teodoridis.
Privrednici su ocenili da je velika mogućnost saradnje u poljoprivredi, energetici, turizmu, kulturi, nauci.
Delegacija iz Grčke doputovala je u Jagodinu sinoć i danas je posetila turističke i kulturne institucije grada, Gradsku tržnicu, a pojedinci i fabrike sa kojima imaju nameru da sarađuju u budućnosti.