Država smanjuje uplate partijama
20
Ned, Apr

Politika

Zakon o finansiranju političkih stranaka, koji predviđa da se mesečne uplate parlamentarnim partijama računaju na osnovu rashodne strane budžeta biće, najverovatnije, promenjen do kraja godine. 

Postoje dva scenarija kako mogu da se smanje stranački prihodi od države. Jedan je da se umanji procenat od 0,15 odsto rashodne strane budžeta, koliko sada dobijaju, a drugi da se vrati stari način obračuna, pa da se pravi računica na osnovu prihodnog dela državne kase.

Zbog trenutnog načina obračuna, koji je ustanovljen zakonom iz 2011, ispada da što više rastu dugovi Srbije, to su punije kase srpskih partija s obzirom na to da je minus budžeta uvek veći od iznosa koji se sliva u državnu kasu. I rebalans budžeta, o kojem će danas raspravljati parlament, išao je u korist političarima. Rashodi su povećani, pa će i stranke dobiti oko 5,5 miliona dinara više.

Predsednik Odbora za finansije Veroljub Arsić objašnjava za „Novosti“ da će se, verovatno, ići na smanjenje procenta.

"U narednom periodu će biti urađena analiza koliko je novca potrebno partijama i sasvim je izvesno da će se zakon menjati do kraja godine. Jednoj partiji je za redovan rad sasvim dovoljno sedam do deset miliona dinara mesečno - kaže Arsić. - Mi smo 2013. kao Odbor dali preporuku da se iznos računa od realnih poreskih rashoda, a ne od onih koji dolaze od carina, akciza i kredita, čime je iznos za finansiranje partija već smanjen."

Đorđe Vuković, programski direktor CESID, kaže za „Novosti“ da je Zakon o finansiranju stranaka 2011. godine promenjen tako da se prihod stranaka računa na osnovu rashodne strane budžeta, uprkos kritikama stručne javnosti:

"U to vreme postojala je namera da se poveća procenat izdvajanja budžeta za političke partije, koja je naišla na oštro protivljenje javnosti. Vlast je odustala od toga, ali su našli način da povećaju prihode stranaka tako što su izdvajanja vezali za rashodnu stranu budžeta. To je učinjeno u poslednjem trenutku, praktično neprimetno. Zato bi svakako trebalo razmisliti da se vrate stara pravila ili da se umanji procenat pre nego što bude usvojen budžet za sledeću godinu."

Novosti

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu