Ministar spoljnih poslova Rusije je, nakon sastanka sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem, rekao da se sa poštovanjem odnosi prema pregovorima Srbije i Evropske unije i da polazi od toga da je nedopustivo stvaranje novih linija razdvajanja u Evropi.
"S poštovanjem se odnosimo prema poziciji Srbije prema pregovorima o ulasku EU. Ta pozicija polazi od nedopustivosti stvaranja novih liniji razdvajanja u Evropi i naprotiv promoviše ideju jedinstvenog ekonomskog, humanitarnog i kulturnog prostora", rekao je Lavrov.
Lavrov je, govoreći o "Južnom toku", istakao da svi planovi za realizaciju tog projekta ostaju na snazi jer je on jedino sistemsko rešenje za snabdevanje gasom Jugoistočne Evrope.
"Potvrdili smo sve naše sporazume i ugovore što se tiče 'Južnog toka', kao i neophodnost realizacije ovog velikog projekta jer je danas taj projekat jedini što se tiče obezbeđenja gasom Juogostočne Evrope", rekao je ruski ministar na konferenciji za novinare.
Dodao je i da veruje da je zaustavljanje radova na "Južnom toku" u Bugarskoj privremenog karaktera.
"Sva rešenja ostaju na snazi što se tiče radova, nikakvih promena planova nema", rekao je Lavrov.
Na pitanje da li je bilo reči o mogućem smanjenju cene ruskog gasa za Srbiju, Lavrov je rekao da to nije tema u domenu ministarstava spoljnih poslova i da se cena usaglašava u okviru komercijalnih ugovora.
On se osvrnuo i na predstojeće predsedavanje Srbije OEBS-om, istakavši da će se iduće godine obeležavati 40 godina od usvajanja Helsinškog akta i da je u toku proces koji se zove "Helsinki plus 40".
"Nadamo se da će ovaj proces rezultirati razradom određenih sporazuma koji će promovisati nove pristupe jedinstvu Evrope. Jedan od korisnih tema bila bi takođe razrada tematike harmonizacije integracionih projekata, kako u okviru EU, tako i u okviru evroazijskog integracionog projekta", naveo je Lavrov.
Govoreći o situaciji u Ukrajini, Lavrov je istakao da Rusija podržava jačanje uloge OEBS-a u rešenju krize i monitoring misije u Ukrajini, kao i putne mape švajcarskog predsedavanja OEBS-u.
Dodao je, međutim, da "nažalost ukrajinsko rukovodstvo to ne prihvata" i pozvao evropske zemlje da tim povodom izvrše pritisak na Kijev.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić poručio je da članstvo Srbije u EU nikako neće oslabiti ili prekinuti veze sa Rusijom i istakao da Srbija želi da bude članica Evropske unije, što je nacionalni i državni interes.
"Nisam shvatio da je to pitanje 'ili Rusija ili EU'". Mi želimo i EU i nastavljanje dobrih odnosa sa Rusijom. Zašto bi se samo od Srbije tražilo da se opredeljuje 'ili ili', dok druge zemlje EU imaju najrazvijenije odnose sa Rusijom", podvukao je Dačić.
On je izrazio veliko zadovoljstvo zbog posete kolege iz Ruske federacije, istakavši da je za nivo političkih odnosa kakvi postoje između dve zemlje veoma bilo važno da dođe do češćih i redovnih međusobnih poseta.
Istovremeno je ukazao na to da je svog kolegu pozvao tokom boravka u Beču 6. maja, jer šef ruske diplomatije nije boravio u Beogradu poslednje tri godine.
"Nivo političkih odnosa je takav da je to nedopustiv dug period bez naših susreta. To je bio razlog posete, nikakav drugi", podvukao je Dačić.
Dačić je obećao da se više nikada neće desiti tako dug period bez ovih susreta i naglasio da dve zemlje imaju dobre i prijateljske odnose, kao i da Srbija želi da se oni nastave i dalje prodube.
Nivo političkih odnosa je možda najbolji u poslednjih nekoliko decenija i želimo više razmena poseta možda i na višem nivou, istakao je srpski šef diplomatije.
"S druge strane, svi ekonomski projekti koji su započeti biće nastavljeni. Interes je Srbije da se oni nastave. Naš nacionalni i državni interes je da se izgradi 'Južni tok', da NIS bude najbolja kompanija u regionu, da se uspešno završi program revitalizacije naše železnice, i niz drugih novih programa investicija", ukazao je Dačić.
Odgovarajući na pitanje o gasovodu od Srbije do Bugarske, Dačić je objasnio da se radi samo o interkonekciji koja treba da se napravi između Niša i Sofije i da je to potpuno otvoreni projekat koji još nije započet.
Dačić je, u vezi sa "Južnim tokom", prokomentarisao da ne vidi zašto ne bi bio napravljen Južni, kada u Evropi već postoji Severni tok.
Ruska Federacija, prema njegovim rečima, je jedan od najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera, Srbije, pored Nemačke i Italije.
Dačić se zahvalio Rusiji, ali posebno ministru Lavrovu na dugogodišnjem kontinuiranom praćenju i uključenosti u probleme koje Srbija ima kada je Kosovo i Metohija u pitanju i podršci koju Moskva daje.
"Da nije podrške Rusije i još nekih drugih zemalja, ali pre svega Rusije i Kine, kao stalne članice Saveta bezbednosti UN, Srbija bi danas bila u gotovo izgubljenoj poziciji kada je reč o Kosovu i Metohiji", uveren je ministar.
Dačić je najavio da će Srbija uložiti maksimalne napore, kao budući predsedavajući OEBS-a, da se ukrajinska kriza rešava putem dijaloga, ocenivši da će to će biti veliki izazov za našu zemlju u idućoj godini.
On se na kraju zahvalio Rusiji na ogromnoj kako humanitarnoj, tako i spasilačkoj pomoći tokom poslednjih poplava, kao i za ulaganja u razvoj humanitarnog centra u Nišu.
Dva ministra potpisala su, po završetku razgovora, Plan konsultacija dva Ministarstva za period 2015. do 2016. godine.
Drugog dana posete Beogradu, Lavrov se sastao i sa premijerom Aleksandrom Vučićem, a primio ga je i predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić.
{jathumbnail off}