Žestok tempo parlamentaraca
02
Sub, Nov

Politika

U parlamentu se očekuje žestok tempo rada, pred poslanicima će se naći paket zakona i sporazuma koje treba da usvoje do kraja jula.

U paketu zakona i sporazuma koje poslanici treba da usvoje do kraja jula naći će se oko 40 akata, što znači da će Srbija, u proseku, svaki drugi dan dobijati neki novi propis.

Kompletna lista na kojoj je najviše ekonomskih dokumenata treba da bude „štiklirana“ za dva i po meseca. Dok vlast navodi da je to dovoljno vremena za usvajanje, opozicija smatra da je moguće da javnost neće imati priliku da prouči tekstove zakona.

Šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić kaže za „Novosti“ da će posle današnje sednice Vlade, iz Nemanjine 11 u skupštinsku proceduru stići paket akata:

Ispunićemo ono što je SNS govorila u kampanji i što je premijer Vučić rekao u ekspozeu. Srbija treba da zasuče rukave. Možda nekome smeta da provodi dane u Skupštini, ali mora da se radi, a ne da se sedi u restoranima. Vreme koje dato za usvajanje je usklađeno sa Poslovnikom, pa će biti vremena za raspravu u načelu i pojedinostima.

Zamenik šefa Odbora za evropske integracije Laslo Varga objašnjava za naš list da je izvodljivo da se na dva dana donosi po jedan zakon i da su mnogi od njih posredno vezani za evropski put Srbije.

Osim ekonomskih propisa biće i onih sa drugom temom. Na primer, u julu ističu mandati savetima nacionalnih manjina, pa se mora doneti propis kao preduslov za nove izbore. Takođe, Ustavni sud je odredio da se Statut Vojvodine mora potvrditi do 6. juna - objašnjava Varga.

Opozicionar Aleksandar Senić iz NDS, kako kaže, čeka da zakoni stignu u proceduru, pa da se vidi šta oni donose:

Vrlo je bitno da prođu javnu raspravu kako bi građani znali šta u njima piše. Videćemo kakvog će biti kvaliteta i da li će biti doneti na brzinu. Vlast u svakom slučaju ima većinu za usvajanje. Imaćemo konstruktivne predloge i amandmane kako bi popravili ono što ne bude dobro. U zavisnosti od toga kakvi su zakoni odlučićemo i kako ćemo glasati.

Poslanike čeka polemika o rebalansu budžeta, zakonima o radu, platama zaposlenih u javnom sektoru, planiranju i izgradnji, privatizaciji, stečaju, poreskoj administraciji, hipoteci... 

Izvor: Novosti

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu