Agencija za borbu protiv korupcije sa velikom pažnjom prati kampanju za predstojeće izbore. Pošto se državne i političke funkcije povremeno prepliću, u Agenciji podsećaju da su državni funkcioneri dužni da nedvosmisleno saopšte javnosti da li iznose stavove državne institucije koju predstavljaju, ili stav političke partije.
Biraču mora da bude jasno da li kandidat šalje poruku sa javne ili političke funkcije.
U Agenciji za borbu protiv korupcije podsećaju da je zabranjeno zloupotrebljavati funkciju i javne finansije u kampanji. Izbornu kampanju u Beogradu pratiće 50 posmatrača i još 110 posmatarača biće angažovoano za teritoriju Republike Srbije.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić kaže da tokom kampanje država ne može da stane i da ne mogu državni poslovi da stanu.
Ona posebno ističe da je važno da državni funkconer kad obavlja posao zastupa javni interes svih građana ovih država a ne interes svoje političke stranke.
"Dakle zabranjeno mu je da propagira političke ideje, pri tome on treba da obavlja državni posao", kaže Tatjana Babić.
Međutim, taj državni posao, po pravilu, u vreme kampanje se intenzivira.
Dokaz za to je primer iz 2012. godine gde je identifikovan porast aktivnosti istog čoveka od 2 do 17 puta u doba kada se dešava izborna kampanja u odnosu na iste mesece u neizbornoj godini.
Aktivnosti državnih funkcionera mediji ipak treba da prate, kažu u Republičkoj radiodifuznoj agenciji, i to u skladu sa svojim tehničikim kapacitetima i uređivačkom politikom.
Agencija za borbu protiv korupcije je u toku prošle godine podnela oko 400 zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka, više od 90 odsto se odnosi na nepodnošenje izveštaja finasiranja troškova izborne kampanje. Donete su 22 presude od kojih je 6 pravosnažno.