Šef diplomatije Slovačke Miroslav Lajčak o evrointegracijama i primeni sporazuma na KiM: Zasada ne postoji tendencija da se u pregovarački okvir ubace novi uslovi. Srbija i Kosovo moraju da zaobiđu međusobne blokade na putu ka EU.
Pristupni pregovori sa Srbijom treba da započnu već krajem ove godine i Slovačka to snažno podržava. Zasada ne postoji tendencija da se u pregovarački okvir ubace novi uslovi.
To za „Novosti“ poručuje potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Slovačke, koji je i savetnik visokog predstavnika EU Ketrin Ešton.
* Je li izrada pregovaračkog okvira pri kraju?
- Pregovarački okvir nije lak posao, traži vrlo odgovoran pristup sa namerom da proširenjem EU ne dođe do slabljenja Unije, već do njenog jačanja, što je, na kraju krajeva, i u interesu same Srbije, kao buduće članice. Akcenat se stavlja na proces unutrašnjih reformi i, takođe, na dobrosusedsku saradnju u regionu u interesu stabilnosti, bezbednosti i prosperiteta. Ministri spoljnih poslova zemalja članica baviće se pregovaračkim okvirom na svom zasedanju 17. decembra.
* Jeste li sigurni da neće biti novih uslova u odnosu na predlog Evropske komisije iz jula?
- Još se pregovara. Istina je da neke zemlje članice EU u okviru diskusije stavljaju veći akcenat na ispunjavanje zadataka u oblasti unutrašnjih reformi, dok druge izražavaju veću zabrinutost u kom pravcu će se odvijati razvoj odnosa u regionu. Podsećam da je Evropski savet naglasio da je bitan vidljiv i trajni napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, uključujući implementaciju do sada postignutih dogovora. Dakle, neophodno je uskladiti ova dva pravca.
* Je li realno da prođe neformalni predlog Nemačke i Britanije po kojem bi Kosovo bilo centralna tema svih poglavlja?
Moj stav je dobro poznat - normalizacija odnosa između Beograda i Prištine ne bi trebalo da ima privilegovani status, niti bi ovo pitanje trebalo da bude iznad svih ostalih pitanja važnih za pristupanje Srbije.
* Dakle, pitanje Kosova razmatraće se samo u okviru poglavlja 35?
- Bitno je da Srbija i Kosovo mogu da nastave evropskim putem, da se zaobiđe uzajamna blokada i da mogu u potpunosti da realizuju svoja prava i obaveze. Naš interes jeste - i to kažemo i našim partnerima - da bi bilo svima lakše ostaviti težinu normalizacije odnosa između Beograda i Prištine u poglavlju 35, pre svega sa gledišta implementacije postignutih sporazuma, koje je potrebno pretvoriti u praktičan život.
* Predstoji i drugi krug lokalnih izbora na Kosovu. Hoće li EU pojačati kontrolu?
- Nadam se da se neće ponavljati incidenti kao u Kosovskoj Mitrovici. Verujem da će se i drugi krug izbora održati u skladu sa demokratskim standardima, da birači izađu da glasaju i da izabrani organi lokalne vlasti legitimno vrše svoja ovlašćenja.
* Može li vlast u Prištini da spreči formiranje Zajednice srpskih opština? Šta će se, recimo, desiti ako u nekim srpskim sredinama pobedi Albanac?
- Formiranje Zajednice srpskih opština na Kosovu je sastavni deo Briselskog sporazuma, koji su potpisali premijeri Srbije i Kosova. Znači, nije ni u čijem interesu da krši taj dogovor, jer bi to značilo posledice na evropskom putu, koje niko ne želi. Druga stvar jeste da svaki rezultat demokratskog izbora treba da se poštuje, čak da se poštuje i ličnost, koja možda nije omiljena. Zbog toga je važno da ljudi izađu na izbore da biraju svoje predstavnike. Svakako, prerano je unapred spekulisati o tome šta će se dogoditi ukoliko se nešto desi ili ne. Bitno je da su Beograd i Priština svesni značaja izbora u vezi sa legitimitetom lokalnih organa.
Izvor: Novosti