Poslanici završili debatu o predloženom zakonu o zdravstvenoj zaštiti dece, trudnica i porodilja, tokom koje su jedinstveno najavili podršku tim rešenjima.
Taj zakon bi tim kategorijama stanovništva trebalo da omogući zdravstvenu zaštitu bez obzira na to da li su im overene zdravstvene knjižice, pošto su prethodno iskoristili mogućnost da postavljaju pitanja vladi i nadležnima.
Pored toga što je najavila podršku, opozicija je kao glavnu primedbu navela to što je neophodno izdvojiti dodatna sredstva kako bi sva deca do 18 godina, trudnice i porodilje mogli da ostavare to pravo.
Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović, koji je predlagač zakona, precizirao je da se zakon odnosi samo na zaposlene kojima poslodavac nije uplatio zdravstveno osiguranje, odnosno doprinose.
Stefanović je podvukao da zakon ne znači aboliciju onih koji nisu plaćali doprinose, već nameru da oni koji nisu svojom krivicom dospeli u situaciju da ne mogu da se leče, ne snose odgovornost i posledice.
Tokom rasprave opozicija je istakla da to što postoji potreba da se takav zakon predlaže, pored već postojećih koji uređuju tu oblast, znači da zdravstveni sistem ne funkcioniše kako treba, a da će oni svojim glasom pokušati da takav sistem poprave.
Iako niko od poslanika nije sporio potrebu donošenja, poslanici su i taj zakon iskoristili za političke prepirke.
Tako su demokrate i naprednjaci u popodnevnom delu debate jedni druge optužilvali za populizam i demagogiju i zloupotrebu dece u političke svrhe.
Demokrate smatraju da je takva zaštita već definisana u postojećim zakonima i da samo treba da se primenjuje, a predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću, koji je predlagač zakona, “prebacili” su da ga je predložio u ovom trenutku zbog kampanje za izbore u Beogradu.
“Smatram da je ovaj zakon par ekselans primer upotrebe dece u političke svrhe”, ocenio je poslanik DS Janko Veselinović, koji je naveo da je zakon zato populistički.
Stefanović je odbacio optužbe i Veselinoviću odgovorio da nije on taj koji je “trčao od porodilišta do porodilišta i slikao se sa bebama”.
“Očigledno je da ovaj zakon ne podržavaju sve poslaničke grupe i poslanici i to treba reći. To treba građani da znaju - ko podržava, a ko ne, i ko pokušava i na ovom zakonu da gradi jeftine politicke poene. I to građani Srbije jasno vide”, rekao je Stefanović.
Poslanik kluba Zajedno za Srbiju Nebojša Zelenović rekao je da će ta poslanička grupa glasati za zakon, ukoliko skupština misli da je to rešenje.
“Mi ćemo podržati zakon, ukoliko mislite da je to rešenje, ali čim se donosi ovakav zakon znači da nešto nije u redu”, rekao je on.
Njegov skupštinski kolega iz LDP Žarko Korać podvukao je da niko ne može biti protiv toga da se obezbedi zdravstvena zaštita maloletnima, porodiljama i trudnicama, ali se i složio sa konstatacijom da potreba da se takav zakon predloži pokazuje šta ne valja u zdravstenom sistemu Srbije.
“Ako se pogleda inovirani zakon o zdravstvenoj zaštiti, koji je sada na snazi, u tri člana ćete videti proklamovana načela pristupačnosti, pravičnosti i sveobuhvatnosti zdravstvene zaštite. E to načelo sveobuhvatnosti je obećanje da svi imaju pravo na zdravstenu zaštitu”, rekao je Korać.
On je ocenio da se u praksi pokazalo da se jednoj grupaciji to pravo ograničava, a to je velika kategorija onih kojima poslodavci nisu uplatili doprinose za zdravstveno osiguranje.
“Mada je to paradoksalno, prvi put dobijamo realnu sliku o zdravstvenoj zaštiti u Srbiji”, zaključio je Korać.
I poslanička grupa DSS će podržati predloženi zakon, a poslanica Milica Vojić Marković rekla je da više od 50.000 radnika i njihovih porodica u Srbiji ne može da ostvari pravo na zdravstveno osiguranje i iznela statističke podatke koje su prezentovali demografi.
Ona je navela da će do kraja 2053.godine u Srbiji biti pola miliona stanovnika manje, a da će za 80 godina izgubiti više od tri miliona stanovnika.
“To kažu svetski i naši demografi. Predlagač u ovom predloženom zakonu konačno poštuje definiciju u Povelji o pravima deteta šta je to dete, jer u našim zakonima imamo različitata tumačenja kada je reč o godinama i uzrastu kada definišemo ko je dete i do kada”, rekla je ona.
Predsednik skupštinskog Odbora za zdravlje i poslanik DS Dušan Milisavljević zatrazio je da večeras kupola parlamenta bude osvetljena plavim svetlima i objasnio da je to međunarodna boja borbe protiv dijabetesa.
On je podsetio da je danas Svetski dan borbe protiv te bolesti.
Milisavljević je pitao i zašto se predloženim zakonom diskriminišu starije osobe od 65 godina, lica sa invaliditetom, nezaposleni iz socijalne kategorije….
Predlagač zakona, predsednik skupštine Nebojša Stefanović, rekao je ranije danas u toku rasprave da je posebnu zaštitu majki, trudnica i dece predvideo i Ustav Srbije, a da se predloženim zakonom čini korak dalje.
“Dešavalo se da neki poslodavci ne uplaćuju doprinose, pa tako nisu mogli da overe zravstvene knjižice i ostvare jedno od osnovnih prava. To ne značii oboliranje onih polsodavaca koji nisu uplatili doprinose, ali ne želimo da oni koji nisu svojom krivicom dospeli u tu situaciju snose odgovornost i posledice”, rekao je Stefanović.
Prema njegovim rečima, u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje pronasli su dovoljno sredstava da se pokrije takva vrsta odluke, koja će omogućiti da takvo osiguranje.
“Ustav je predvideo posebnu zaštitu majci posle porođaja i ovo je samo još jedan od zakona koji će omogućiti posebnu zaštitu stanovništva. Možda cje biti potrebno da se objedine svi propisi u jedan, ali to je posao koji tek predstoji skupštini”, rekao je Stefanović i naglasio da mu je drago što je oko tog predloga zakona postignug konsenzus.
U obrazloženju predloga zakona navodi se da su, zbog teške ekonomsko-finansijske situacije, koja je dovela do toga da veliki broj pravnih subjekata nije u mogućnosti da izmiruje dospele doprinose za obavezno zdravstveno osiguranje, najosetljivije kategorije stanovništva, kao što su deca, trudnice i porodilje, ostale bez zdravstvene zaštite iako su osigurani.
Predloženi zakon predviđa pružanje zdravstvene zaštite toj grupi stanovništva i kada im zdravstvene knjižice nisu overene zbog neuplaćenih doprinosa.
Poslanici će sutra debatovati o potvrdjivanju dva medjunarodna ugovora - jednom koji reguliše finansiranje izgradnje deonice autoputa Obrenovac -Ljig, a drugi izbegavaje dvostrukog oporezivanja između Srbije i Maroka, nakon čega će razmotriti i nekoliko kadrovskih odluka.