Presudna sedmica u kojoj Srbi treba da odluče hoće li izaći na ponovljeno glasanje na tri biračka mesta ili će se opredeliti za bojkot. Ukoliko za gradonačelnika bude izabran Albanac, neće biti formirana ZSO.
Za Srbe iz severne Kosovske Mitrovice počinje sedmica u kojoj moraju da donesu presudnu odluku hoće li izaći na ponovljeno glasanje na tri biračka mesta ili će se opredeliti za bojkot. A od njihove odluke zavisi i da li će na čelu najvećeg srpskog grada na severu biti Albanac ili Srbin.
Po nekim procenama, na birališta treba da izađe između 10 i 15 odsto Srba da bi gradonačelnik bio Srbin.
- Dolazak Albanca na čelo Mitrovice srušio bi ceo koncept Zajednice srpskih opština - poručio je u nedelju premijer Ivica Dačić. - Plan je da u severnoj Mitrovici bude administrativno sedište za ZSO koja će obuhvatiti 10 opština, a možda i Goru. Ako ne pobedimo, nećemo imati severnu Mitrovicu i ruši se ceo koncept.
Lideri Srba sa severa, koji se zalažu za izlazak na izbore, očekuju mnogo bolji odziv na ponovljenom glasanju.
- Građani su sada potpuno svesni da su pozivi na bojkot u suprotnosti sa državnim i nacionalnim interesima i da će najveću štetu od neizlaska imati upravo obični ljudi - kaže za naš list Krstimir Pantić, kandidat za gradonačelnika severne Mitrovice ispred GI „Srpska“. - Prethodno je neophodno obezbediti uslove za slobodne i izbore bez straha a to je obaveza međunarodne zajednice.
On ističe da je sasvim moguće da Albanac bude gradonačelnik, što bi dovelo u pitanje formiranje ZSO, a time i opstanak Srba na KiM.
Oliver Ivanović, kandidat liste „Srbija, demokratija, pravda“, naglašava da Albanac gradonačelnik ne bi mogao da preuzme vlast.
- Fizički mu neće biti omogućeno da uđe u kancelariju. Grad će ostati bez vlasti i zavladaće anarhija - pojašnjava Ivanović. - u tom slučaju kancelarija gradonačelnika morala bi da bude u južnoj Mitrovici u kojoj su Albanci većina, a tada Srbi ne bi išli tamo da uzimaju papire i zavrašavaju poslove u opštini. Takođe, i Skupština opštine trebalo bi da bude raspuštena jer joj je istekao manadat.
- Sve to stvorilo bi haos u gradu - upozorava Ivanović i izražava nadu da će ovo probuditi neke ljude i podstaći ih da izađu na birališta.
On ne veruje da će se na ponovljenim izborima ponoviti i neredi:
- Kroz kontakte koje sam imao, uverio sam se da se teren priprema drugačije nego pred prethodno glasanje. Vrlo mi je važna i poruka Aleksandra Vučića da vlast ima sve informacije ko je kriv za nerede.
I Krstimir Pantić veruje da nereda više neće biti, ali da će „bojkotaši“ sasvim sigurno smišljati nove načine i drugačiju taktiku kako bi uticali na malu izlaznost građana.
- Posledice po državu Srbiju, a i Srbe na KiM, bile bi strašne ukoliko bi se ponovilo nasilje, iako Vlada Srbije nema mehanizme kojima bi sprečila huligane i ekstremiste, a posebno političare koji podstiču na takvo ponašanje - poručuje Pantić.